100 bin konut projesinin finansal altyapısı tamam!

100 bin konut projesinin finansal altyapısı tamam! 100 bin konut projesinin finansal altyapısı tamam!

Dar gelirli 100 bin aile, 20 yıl vadeyle kira öder gibi konut sahibi olacak. Her yıl ‘100 Bin Sosyal Konut Projesi kapsamında konutlar 140 bin ile 210 bin TL fiyat aralığında olacak. Konutlar yüzde 10’u peşin, aylık 894 TL taksitle satılacak...Dar gelirli vatandaşlar 20 yıl vadeyle kira öder gibi taksitlerle ev sahibi olacak. Toplu Konut İdaresi Başkanlığımın (TOKİ) her yıl yeni ‘100 Bin Sosyal Konut Projesi’ kampanyası çerçevesinde 2+1 konutlar 140 bin-180 bin TL, 3+1 konutlar ise 160 bin-210 bin TL fiyat aralığında satışa sunulacak. Para Dergisi'nden Hülya Genç Sertkaya'nın haberine göre; dar gelirliler, 240 ay vadeyle yüzde 10’u peşin olmak üzere aylık 894 TL ödemeyle ev sahibi olacak. Peşin ödeme sonrası kalan tutarın tamamı için yüzde 0.49 faizli kredi kullanılabilecek. Evi olmayıp, projenin yapıldığı il ve ilçe sınırları içinde yaşayan, hane geliri ayda net 5 bin 500 TL’yi aşmayan, 25 yaşını aşmış vatandaşların yararlanacağı kampanya için başvurular 15 Aralık 2019-15 Ocak 2020 tarihleri arasında yapılacak. Yatay ve şehirlere uygun mimaride, sosyal donatıları ile 81 ilin tamamında gerçekleştirilecek projelerde konutların inşaatı yeni yılın ilk çeyreğinde başlayacak. Konutlar 1-1.5 yıl içinde teslim edilecek.

YATIRIM BEDELİ 17.3 MİLYAR TL

Dar gelirli vatandaşlar için Kasım ayında müjdesi verilen TOKÎ’nin 100 Bin Sosyal Konut Projesi’nin tanıtımını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptı. Projenin tanıtım toplantısında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 100 bin sosyal konutun inşası ve finansmanı temini için protokol imzaladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmada 2020 programı kapsamında 81 ilde 100 bin sosyal konutun inşa sürecini başlattıklarını vurgulayarak, dar gelirli vatandaşları bu kampanyadan istifade etmeye çağırdı. 17 yıldır sürdürülen şehircilik hamlesine yeni bir altın halka daha eklendiğini belirten Erdoğan, bugüne kadar TOKt vasıtasıyla yüzde 90’ı sosyal konut vasfında 857 bin konut inşa edildiğini kaydetti. Erdoğan, ayrıca 24 bin derslikli okullar, 40 bin yatak kapasiteli hastaneler, bine yakın ticari iş yeri, kamu kurumlarının hizmet binaları, stadyumlar, çok sayıda sosyal ve kültürel tesisin  TOKİ  tarafından ülkeye kazandırıldığını, ülke genelinde 96 millet bahçesinin de TOKİ tarafından inşa edildiğini belirtti.

Yılbaşı itibarıyla temeli atıldıktan sonra azami bir ila bir buçuk yıl içinde konutları bitirip sahiplerine teslim edeceklerini söyleyen Erdoğan, 100 bin konutluk bu projenin toplam yatırım bedelinin yaklaşık 17 milyar 300 milyon TL’yi bulduğunu belirtti.

Kampanyanın sadece ekonomik bakımdan değil kültürel bakımdan da önemli olduğunu vurgulayan Erdoğan, projelerin meydanı, camisi, okulu, çarşısı, parkı, yeşil alanı, bina cepheleri ve diğer tüm özellikleriyle geleneksel mahalle kültürünü yaşatacak şekilde tasarlanacağını bildirdi.

FİNANSAL ALTYAPI TAMAM

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, her yıl 100 bin konutu vatandaşlara kazandıracak bu proje modelinin finansal altyapısını tamamladıklarını söyledi.

Ekonomide kaydedilen ilerlemeleri öncelikli olarak vatandaşlara yansıttıklarını vurgulayan Albayrak, “ İstiyoruz ki hiçbir vatandaşımızın en temel haklarından olan barınma sorunu kalmasın. Bizim mücadelemiz, büyük ve güçlü Türkiye mücadelesi. Bu idealin ancak bağımsız ve güçlü bir ekonomiyle mümkün olacağına inanıyoruz” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise, 250 bin sosyal konut kampanyası çerçevesinde 2019 Mart ayında başlatılan 50 bin sosyal konut projesi için 638 bin kişinin başvuru yaptığını vurgulayarak, bu projede üretecekleri konut sayısının 12 katı başvuru aldıklarının altını çizdi. Bu nedenle hedeflerini bir üst noktaya taşıdıklarını kaydeden Kurum, “Vatandaşımızın bu yoğun talebi karşısında Edirne’den Hakkari’ye 81 ilimizde inşa edeceğimiz yıllık konut sayısını 50 binden, yıllık 100 bine çıkarıyoruz” diye konuştu.

TOKİ'den 2020’de 250 bin sosyal konut!

TOKİ 2020 ucuz konut kampanyasına 5 günde 356 bin 633 başvuru!