12 / 08 / 2022

Bin 14 vakıf arazisi cemaatlere iade edildi!

Bin 14 vakıf arazisi cemaatlere iade edildi!

Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü, 'Türkiye'de Farklı İnanç Gruplarına Yönelik Reformlar' başlığıyla bir açıklama yayımladı. Açıklamaya göre bugüne kadar 1014 vakıf Arazisi iade edildi..Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü, 'Türkiye'de Farklı İnanç Gruplarına Yönelik Reformlar' başlığıyla bir açıklama yayımladı. Açıklamaya göre bugüne kadar 1014 vakıf Arazisi iade edildi, 150 Farklı inanç gruplarının dini özgürlük ve toplumsal yaşama dair taleplerine demokratikleşme reformlarıyla yanıt veren Türkiye. Hatay'dan Diyarbakır'a ve Mardin'den İstanbul'a kadar uzanan geniş bir coğrafyada yer alan Vakıf Mallarını ilk sahipleri ile buluşturmaya devam ediyor. 

Bu konuda gelinen aşamaya ilişkin son açıklama. Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlûğü'nden geldi. 


Yayımlanan açıklamada verilen bilgiler ve iade edilen Vakıf Mallarına ilişkin detaylar şöyle: "2008'de çıkarılan yeni Vakıflar Kanunu'yla bugüne kadar 1014 adet vakıf arazisi cemaatlere iade edildi. Son olarak. Yedikule Surp Pırgiç Hastanesi Vakfına ait. hastane binasının karşısında yer alan 42 bin 259 metrekarelik arazi, Vakıflar Genel Meclisi kararının ardından, vakıf adına tapuya tescil edildi. 30 Eylül 2013'te Başbakan Erdoğan tarafından açıklanan Demokratikleşme Paketi kapsamında. Mor Gabriel Vakfına ait 12 parsel arazi Ekim ayında Süryani Cemaatine iade edildi. 21 gayrimenkulun günümüz rayiç bedelinden tazmin edilmesine karar verildi. 


Hâlihazırda 150 gayrimenkul iadesi için ise değerlendirme sureci devam ediyor. 

Meryemana Kilisesi ile Mektebi Vakfına ait VorvoksVorodman Kilisesi de restore edilip ibadete açıldı. 

Öte yandan. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Trabzon Sümela Manastırı'nda vo Van Akdamar Kilisosi'ndo ayin yapılmasına izin verildi. 


Onarımı biten taşınmazlar: Gökçeada Aya Nikola Kilisesi, Gökçoada Ayamarina Rum Ortodoks Kilisesi. Hatay iskenderun Süryani Katolik Kilisesi, Surp Giragos Kilisesi, Kumkapı Morycmana Kilisesi, Hatay iskenderun Rum Katolik Kilisesi, Diyarbakır Sur Ermeni Protestan Kilisesi, VorvoksVorodman Kilisesi, Diyarbakır Sur Ermeni Katolik Kilisosi, Gaziantep Nizip Fevkani Kilisesi. Gaziantep Şahinbey Havra Onarımı süren taşınmazlar: Ayvalık Cunda Taksiyarhis (Ayanikola ) Kilisesi, İstanbul Edirnekapı Aya Yorgi Kilisosi, Edirne Merkez Havra (Büyük Sinagog) Projesi hazırlanan taşınmazlar: Kilis Merkoz Havra. Hatay Yayladadı Rum Ortodoks Kilisesi, İskenderun ArsuzMaryo Hanna Kilisosi, Samandağ Yoğunoluk Köyü Ermoni Kilisesi" LımiT Yd/jr Türkiye'de hâlihazırda 165 cemaat vakfı faaliyetlerini aktif olarak sürdürüyor. Bu vakıfların 76'sı Rum. 53'ü Ermeni. 19'u Musevi. 10'u Süryani. 3'ü Keldani, 2'si Bulgar, biri Gürcü, biri de Maroni cemaatine ait. 


İmar Kanunu'nda yapılan değişiklikle 'cami' ifadesi 'ibadet yeri' olarak değiştirilerek tüm ibadet yerleri kanun kapsamına alındı. Bu kapsamda 'il. ilçe ve kasabalarda mülki idare amirinin izni alınmak ve imar mevzuatına uygun olmak şartıyla ibadethane yapılabilir' düzenlemesi getirilerek tüm dinlere ilişkin ibadethane 


LİSTEDE HATAY DA VAR

Yapılan açıklamada, gerçekleşen onarımlara da yer verildi. İskenderun, Samandağ ve Yayladağı'n da dahil olduğu bu çalışmalar ise şöyle sıralandı: "Diyarbakır'daki Surp Giragos Kilisesi Ekim 2011'de ibadete açıldı. Kumkapı inşasına ilişkin şikâyetler ortadan kaldırıldı."


Antakya Gazetesi