120 bin kişi bugün kıta değiştirecek!

120 bin kişi bugün kıta değiştirecek! 120 bin kişi bugün kıta değiştirecek!

Türkiye’nin en önemli spor organizasyonlarından Avrasya Maratonu bugün koşuluyor. Vodafone İstanbul Maratonu, saat 09.00’da başlıyor. 20 bin atlet, 100 bin de vatandaş Asya’dan Avrupa’ya geçecek....Türkiye’nin en önemli spor organizasyonlarından Avrasya Maratonu bugün koşuluyor. 35. kez gerçekleştirilecek ve adı ‘Kıtalararası Avrasya Maratonu’ndan ‘Vodafone İstanbul Maratonu’na çevrilen organizasyon kapsamındaki maratona, 15 ve 10 kilometre koşularına yerli ve yabancı yaklaşık 20 bin atletin, halk yürüyüşüne de yaklaşık 100 bin kişinin katılması bekleniyor. 


1 MİLYON DOLAR ÖDÜL VAR


Maratonda, halk yürüyüşünün yanı sıra 3 ayrı yarışta atletler madalya için ter dökecek. Organizasyonda toplam bir milyon dolar ödül dağıtılacak. Organizasyonun en büyük koşusu olan 42 kilometre 195 metrelik maraton, Boğaziçi Köprüsü gişelerinin yaklaşık 300 metre gerisinden, saat 09.00’da başlayacak. Toplamda 1 milyon dolar para ödülü verilecek.


MİLLİ ATLET ELVAN İLK KEZ KOŞACAK


Maratonun bu yılki onur konuğu, milli atlet Elvan Abeylegesse olacak. Vodafone Maratonu’nda ilk defa koşacak olan Elvan, altın madalya mücadelesi verecek. Abeylegesse, havanın güzel olması halinde iyi bir derece yapacağına inandığını söyledi. NTV Spor’a konuşan Elvan, “Uzun bir antrenman yaptık. Umarım güzel bir şekilde yarışı tamamlarım” diye konuştu. Maratona daha önce onur konuğu olarak Etiyopyalı Haile Gebrselassie, Rumen Gabriela Szabo ve ABD’li Carl Lewis gibi atletler katılmıştı.


METROBÜSTE SON DURAK ZİNCİRLİKUYU


Metrobüs, 06.30-12.30 saatleri arasında Beylikdüzü-Zincirlikuyu arasında çalışacak.  İstanbullulardan yoğun ilgi gören metrobüs hattı Boğaziçi Köprüsü’nün Maraton boyunca araç trafiğine kapalı olması nedeniyle Anadolu Yakası’nda yapılamayacak.


Akşam