15 büyük ilin en cazip yatırım bölgeleri

15 büyük ilin en cazip yatırım bölgeleriwww.emlakkulisi.com'dan dev bir dosya daha! Türkiye'nin gayrimenkul açısından en değerli illeri haline gelen İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Kayseri, Denizli, Kocaeli, Sakarya, Kırlareli, Edirne, Tekirdağ, Konya, Antalya ve Eskişehir dışında Bodrum


Bir dönemlerin "İstanbul'un taşı toprağı altın" sözü şimdilerde Türkiye'nin tümü için geçerli hale geldi. Başta yine İstanbul olmak üzere Türkiye'nin birçok büyük ilindeki gayrimenkul fiyatları adeta uçtu. Değim yerindeyse Anadolu'nun birçok ili adeta bir şantiye görünümünde. Bundan yola çıkarak, Türkiye'nin büyük illerindeki gayrimenkul piyasasına projeksiyon tuttuk. İstanbul'dan Kocaeli'ne kadar Türkiye'nin 15 büyük ili dışında Bodrum'un gayrimenkul haritasını çıkardık. Bu illerin, gayrimenkul açısından şu anki en değerli semtleri ile önümüzdeki birkaç yıl içerisinde prim yapacak muhtemel bölgelerini araştırdık.

İşte Türkiye'nin en büyük 15 il ve bu illerin en cazip yatırım bölgeleri:

İSTANBUL:

İstanbul'un taşı toprağı altından daha kıymetli hale geldi. Gebze'den Silivri'ye kadar olan bölgede tüm arazilerin fiyatları son iki yılda kat kat yükseldi. İstanbul'un arsa açısından en değerli bölgesi kuşkusuz Türkiye'nin Wall Street'i olarak kabul edilen Levent-Maslak hattı. Türkiye genelinde en çok prim yapan arsalar bu bölgede yer alıyor.

Levent-Maslak hattında elde kalan arsaların metrekare fiyatı 8 bin dolardan başlıyor. Hatırlanacağı üzere bu bölgenin en değerli arazisi olan 90 dönümlük Karayolları arsasını Zorlu Grubu 800 milyon dolara satın almıştı. Metrekaresi 8 bin 200 dolara gelen bu arsa bölgedeki arazi sahiplerine de emsal oluşturdu. Yine İstanbul'un en çok prim yapan bölgelerinin başında Anadolu yakasında Kurtköy, Akfırat, Sarıgazi, Samandıra, Riva ve Şerifali; Avrupa yakasında Beylikdüzü, Mimaroba, Sinanoba, Esenyurt, Zekeriyaköy, Kemerburgaz ile Çatalca ve Gaziosmanpaşa ilçeleri gelmekte. İstanbul'un her iki yakasında yer alan bu bölgelerdeki arsa fiyatlarının geçen yıla oranla yüzde 30 ile yüzde 50 oranında yükseldiği görülmekte. İstanbul'da gerek konut gerekse arsa değeri açısından

İşte İstanbul'un prim yapacak bölgeleri ve bu bölgelerdeki gayrimenkullerin fiyatları:

İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Sabri Ateş, İstanbul'da eski yerleşim bölgelerinin gayrimenkul değeri açısından reytinginin düştüğüne işaret ediyor. Ateş, "Fatih'ten Üsküdar'a, Beşiktaş'tan, Şişli'ye kadar olan eski İstanbul semtlerindeki konutların birçoğu eski. O nedenle artık insanlar depremin de etkisiyle yeni yerleşim bölgelerine rağbet gösteriyorlar" dedi.

 

Avrupa Yakası:

İstinye-Tarabya hattı: İstanbul'daki arazi fiyatlarındaki artış sadece Büyükdere Caddesi'yle sınırlı kalmadı. Aynı bölge içerisinde yer alan İstinye-Tarabya hattındaki arsa fiyatlarında da dolar bazında önemli artışlar oldu. Bu bölgelerdeki konut imarlı arsaların metrekaresi bugünlerde bin dolardan başlayıp 2 bin dolarını üstüne kadar çıkabiliyor. Tabii konut yapacak arsa bulunabilirse..

Sarıyer, Bahçeköy, Kemerburgaz ve Göktürk: Üçüncü köprü güzergahı üzerinde yer alan bu bölgeler değerini katlıyor. Buralarda arazi fiyatları, metrekare bazında 500 dolara kadar çıkıyor. Bu bölgelerdeki imarlı arsaların metrekare fiyatı birkaç yıl öncesine kadar ortalama 100 dolar civarındaydı.

Zekeriyaköy:

Sağlam zemin yapısı ile,büyük Marmara depreminden sonra öne çıkan, bazı yerbilimciler tarafından adres olarak gösterilen Zekeriyaköy, aradan geçen sekiz yılda önemli bir çekim merkezi oldu. Zekeriyaköy bölgesinde imar sorunu çözülmek üzere. İmar durumuna ilişkin çalışma askıdan indi, şimdi itirazlar değerlendiriliyor. 200'ün üzerinde itiraz geldiği belirtiliyor. Ardından kadastroya gidecek. Düzenleme tapuya geldikten sonra da ruhsatlar verilecek. Çalışma bitmeden, tapular çıkmadan arsa fiyatları arttı. Geçen yıl metrekaresi 70-80 dolar olan arsalara şimdi 150-160 dolar isteniyor. Metrekare fiyatları sadece 2-3 ay içinde yüzde 50 arttı.

Zekeriyaköy'de faaliyet gösteren emlakçılar bölgedeki arsa fiyatlarının son 2-3 ay içinde yüzde 50'ye varan oranda arttığına dikkat çekerek, 'Arsaların metrekare fiyatları 200-300 dolar aralığına kadar çıkıyor. Arsanın büyüklüğü arttıkça fiyat daha az olabilir. 1-2 dönümlük arsalarda metrekare fiyatı 200-300 dolar aralığında gerçekleşebiliyor' dediler..

Çatalca: Üçüncü köprünün çevre yolunun güzergahında yer alan Çatalca en şanslı konumdaki yerlerin başında geliyor. Öte yandan İstanbul'a düşünülen üçüncü havalimanı için ise Silivri ile birlikte Çatalca'nın da adı geçiyor. Üçüncü köprü ve üçüncü havalimanının yapım çalışmalarının başlayacağı açıklamaları ile birkaç yıl önce metrekaresi 5 ile 10 YTL arasında olan imarsız arsaların bugün ortalama fiyatının 40-50 YTL'ye kadar çıktığı belirtiliyor. Çatalca bölgesindeki emlakçılar, yer yer metrekare fiyatının 100 YTL'yi bulduğunu söylüyorlar.

Çatalca'daki emlakçılar, Durusu (Terkos), Tayakadın köyü, Baklalı, Boyalık, Dursunköy, Yassıören ve Kestanelik gibi köylerin yola cepheli arsalarının tamamına yakının son bir yılda adeta kapışıldığını söylüyorlar.

Yassıören, Boyalık, Örcünlü ve Kestanelik gibi köylerde arsa metrekare fiyatlarının, yer yer 90 YTL'ye çıktığını tespit ettik.

Yine, İnceğiz, Kestanelik, Çanakça, Örcünlü, Kızılcaali, İzzettin gibi köylerdeki arsaların metrekare satış fiyatı ise ortalama, 30 ile 50 YTL arasında değişiyor.

Çatalca'nın Hadımköy beldesi ise daha çok sanayi ağırlıklı bir bölge haline geldi. Burada sanayi arsalarının metrekaresi, Ömerli Köyü civarında 100 dolar seviyesindeyken, Hadımköy'ün iç kesimlerinde ve TEM otoyolu çevresindeki arsaların metrekaresinin ise bin dolara kadar çıktığı görülüyor.

Beylikdüzü, Mimaroba, Sinanoba: Yine yıllardır uzaklığı sebebi ile boş kalan Beylikdüzü, Mimaroba ve Sinanoba'daki konutların bugün tamamı dolmuş durumda. Bu üç bölgedeki arsa fiyatları da metrekare bazında 150 dolardan başlayıp konumuna göre 500 dolara kadar çıkabiliyor.

 

Anadolu Yakası:

Şerifali: Kısa bir süre öncesine kadar, Dudullu Organize Sanayi Bölgesi kapsamında olan Şerifali'nin kaderi Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Tem otoyolunun yapılmasıyla değişti. Şerifali'nin yıldızını parlatan en önemli özelliği ise Ataşehir ile olan komşuluğu oldu.

Son iki yılda İstanbul'un en hızlı yapılaşan konut bölgelerinden biri olan Şerifali'de birbiri ardına marka konut projeleri yapılıyor. Semtteki arsaların yüzde 80'inin ya yapılaştığı ya da yapılaşma aşamasında olduğu belirtiliyor. Bölgede konut yapımına uygun olan arsaların değerlenmesi ile birlikte arsa sahipleri de müteahhitle kat karşılığı olarak yüzde 50-50 şeklinde anlaşmalar yapıyorlar. Şerifali'deki arsaların şu an ki metrekare satış fiyatları bin dolardan başlayıp 2 bin dolara kadar çıkabiliyor. Bölgede yeni ve markalı konutların fiyatları 1+1 dairelerde 130 bin YTL'den başlıyor, daire büyüklüğü ve oda sayısı artıkça bu fiyat 800 bin YTL'ye kadar çıkıyor.