1996 yılında rantı yüksek olan bölgeler gökdelen alanı olarak seçiliyormuş!

1996 yılında rantı yüksek olan bölgeler gökdelen alanı olarak seçiliyormuş!1996 yılında İstanbul'un göğü delinmiş ve Şişli'de 11, Maslak'ta 6 gökdelenin yapımı sürüyormuş. Rantı çok yüksek olan bölgeler, Şişli - Maslak hattı, gökdelen alanı olarak seçiliyormuş.


1996 yılında rantı yüksek olan bölgeler gökdelen alanı olarak seçiliyormuş!


İstanbul'un göğü delindi


Şişli'de 11, Maslak'ta altı gökdelenin yapımı sürüyor. Rantı yüksek olan bölgeler gökdelen alanı olarak seçiliyor. Şehir planlamacıları gökdelenlerin, şehri felç edeceğini söylüyor.


YILDIZ KISA


   İSTANBUL - Dev alışveriş merkezlerine gökdelenler eklenmeye devam ediyor. Yapı Kredi Plaza, Sprint Giz ve Sabancı Center ile başlayan gökdelen modasına her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Özellikle çok yüksek rantı olan bölgeler, gökdelen yapımı için seçiliyor. Şişli ve Maslak bu rantlı bölgeler arasında bulunuyor. 

   Şişli'de 11, Maslak'ta altı gökdelenin yapımı sürüyor.

   İstanbul Mimarlar Odası yetkilileri gökdelenlerin, şehri felç edeceğini söylüyor ve ''Gökdelenler, şehrin su, kanalizasyon, altyapı, çevre ve ulaşım ağını çözümsüz bir hale getirecek'' diye konuşuyorlar.

   Gökdelenlerin yapımı için çevre koşullarının da uygun olması gerekiyor. Şu anda neredeyse bitişik gökdelenler yapılıyor. Şişli - Maslak hattındaki gökdelenler arazinin tamamını kullanıyor. Gökdelen inşaatları kaldırımı işgal edip ana arterlere taşıyor. Son nazım planına göre gökdelenlerin yoldan en altı metre geride olması şartı var, ama bu uygulanmıyor. 

   Teknik ve estetik bakımdan yüksek binaların etraflarında uygun bir boşluk olması gerekiyor. Binanın yüksekliği kadar ön, arka ve yanda bahçe mesafesi bırakmak zorunluluğu var. 

   Cumhurbaşkanlığı Şehircilik Danışmanı, Mimar Behruz Çinici, altyapısı olmayan kentlerde gökdelenlerin hatalı yapıldığını söylerken, ''Neden yerlerde olmasın?'' dedi. Gökdelenlerin her alanda büyük tıkanıklıklara neden olduğunu ileri süren Çinici, gökyüzünün işgal edilmeye başlandığını, bunun yerine yeraltı mimarisini önerdiğini ifade etti.

   Çinici, bugüne kadar yapılan yüksek yapıların sonuçlarını gördüklerini söylerken, ''Akmerkez'in durumu ortadadır, ulaşım tıkanıklığına, zaman israfına neden olmaktadır. Türkiye'de coğrafyaya saygısızlık ediliyor. Ben bu kentleri araba hurdalığına benzetiyorum'' dedi.


Şişli-Maslak hattının gökdelenleri


                  Kaç kule?   Kaç kat?   Kaç m2?


Sabancı ikizleri         2          38        107 bin m2

Yapı Kredi Plaza       3          24         87 bin m2

Maya                         2          30         64 bin m2

Sprint Giz Plaza        1          24         30 bin m2

Tat Plaza                   2          36         70 bin m2

Metro City                4          40        200 bin m2

Demirbank                1          22         16 bin m2

Koray Kule               1          35         40 bin m2

İş Bankası                 3          50        230 bin m2

Polat                         2          25         40 bin m2

Acarlar                     1          28         30 bin m2

Alarko                      1          24         30 bin m2

Inco/Beymen            1          22         30 bin m2

Nurol                        1          30         64 bin m2

Bab Giz                    1          38         40 bin m2


Radikal 5 Aralık 1996Abdullah Kutalmış MIZRAK/Emlakkulisi.com