20 yılda 6.7 milyon riskli konut yenilenecek!

20 yılda 6.7 milyon riskli konut yenilenecek!Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürü Vedad Gürgen, dönüştürülen riskli binalar için “600 bin tabuttan kurtulmuş olduk” dedi.


Meclis Deprem Araştırma Komisyonu’nda konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürü Vedad Gürgen, Türkiye’nin geçmişten gelen riskli yapı stoku ve vatandaşların sorumsuz davranış tarzlarıyla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. 

Hürriyet'ten Bülent Sarıoğlu'nun haberine göre; bazı örnekleri, “Hazin, inanılmaz, akıl alır gibi değil” ifadeleriyle belirten Gürgen, İzmir’de yıkılan bir binadaki 17 dairenin sahibince çürük olduğu bilinerek yıllar içinde satıldığını dile getirdi. “Artık şehirlerde yaşanan afetler sonucunda kayıplarımız ve hasarlarımız bambaşka noktalara geldi” diyen Gürgen, şunları kaydetti:

“269 tane riskli alan üzerinde 48 bin hektar büyüklüğünde rezerv yapı alanı belirledik, yaklaşık 81 ilin tamamında 696 bin konut ve işyerinin riskli yapı tespitini yaptırdık ve bunlardan yaklaşık 590 bin tanesini yıktık. Bu rakamdan kendim ve arkadaşlarım adına gurur duyuyorum. Nereden baksanız 600 bine yakın tabuttan kurtulmuş olduk. 2012 yılından itibaren harcadığımız kaynak da 15 milyar 695 milyon lira.”

BELEDİYELERİ ELEŞTİRDİ

İstanbul’da yıkılan ya da ağır hasarlı olan yapılardan örnekler veren Vedad Gürgen, “Tecrübelerime dayanarak söylüyorum, 1999’dan önce biz bina yapmayı bilmiyormuşuz, bunu net söylemek lazım” diye konuştu. 

20 yılda 6.7 milyon riskli konutun yenilenmesini planladıklarına vurgu yapan Gürgen, şöyle konuştu:

“Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi’ni 2019’da tanımladık. Belediyelerden kendi alanları içerisinde strateji belgelerini de talep ettik. Ama üzülerek söylüyorum, tatmin edici cevap neredeyse yok denecek kadar da az geldi. Türkiye’deki belediyeler arasında buna kaynak ayıran bir elin parmak sayısını geçmiyor. Birçok harç ve muafiyet ne yazık ki uygulanmadı. Ön taraftan uygulanırken arka kapılardan farklı şekilde geri dönüşleri oldu.”

Yüzde 66'sı risk altında!

20 yılda 56.7 milyon bağımsız birim dönüşecek!