2004 yılında plazalarda kiralar düşmüş!

2004 yılında plazalarda kiralar düşmüş!

2001 yılında yaşanan krizle plazalardaki ofisleri terkeden şirketler, 2004 yılında kiraların metrekaresi 35 dolardan 20 dolara gerilemesiyle tekrar plazalara dönmeye başlamış. Boşluk oranının yüzde 20'ye düşmesiyle kuleler tekrar parlak günlerine dönmüş.


2004 yılında plazalarda kiralar düşmüş!


Gökdelenlerde kiralar düştü ofisler yeniden doluyor


Krizde kiraları yüksek bulup kulelerdeki ofisleri terk edenler, metrekare kiraları 35 dolardan 20 dolara gerileyince geri dönmeye başladı. 


    EKONOMİK kriz döneminde kiraları yüksek bulanların terk ettiği gökdelenlerdeki ofisler, ekonomik göstergelerdeki olumlu tablo ile birlikte yeniden eski canlı günlerine dönmeye başladı. Beşiktaş-Şişli-Maslak üçgeninde yükselen gökdelenler, arzın artmasının da etkisiyle son dönemde boş kalmıştı. Kriz döneminde yüzde 37 olan boşluk oranı yüzünden zarar eden mal sahipleri, ekonomideki genel trende uyarak kiraları düşürünce, oran yüzde 20'ye düştü. Böylece kuleler yeniden parlak günlerine döndü. Portföylerinde daha çok ofis bulunduran Turyap ve Re/Max'ın Levent ofis temsilcileri, canlanmayı kiraların ve kurun düşüşü ile birlikte, kriz sonrası uluslararası şirketlerin ofis talebindeki artışa bağladı. Verilen bilgiye göre plazalardaki ortalama metrekare fiyatları 35 dolardan 20 dolara geriledi.


BOŞLUK ORANI DÜŞÜYOR

 

    195 metre yüksekliğe sahip olan 52 katlı İş Kuleleri, şu anda İstanbul'un en yüksek binası durumunda. Gökdelen üçgeninde ayrıca Polat Tower, Şişli Plaza, Metrocity Millenium, Tekfen, Süzer Plaza, Sabancı Center, Maslak Park Plaza ve Maya gibi birçok iş merkezi bulunuyor. 163 metre yüksekliğindeki 27 katlı Metrocity Millenium'da satılık ofis ve dairelerin metrekare birim fiyatları 2 bin 500 - 3 bin dolar arasında değişiyor. 100 metrekare bir ofis veya stüdyo tipi daire 250-300 bin dolara satılıyor. 

    2001 yılında yaşanan krizde yüzde 37 olan boşluk oranının yüzde 20'lere gerilediğini belirten Turyap Levent Bölge yöneticisi Osman İnal, ''Fiyatlar yarı yarıya düştü. Yine de bu boşluk oranı yüksek'' dedi. Ekonomik iyileşmeye paralel olarak şirketlerin yeniden A sınıfı ofis katlarına yöneldiklerini söyleyen İnal, Akmerkez ile Metrocity Millenium'da bulunan ofis ve residence tipi konutların fiyat konusunda benzerlik gösterdiğini belirtti. Bu bölgede fiyatların 300 bin dolar ile 1.3 milyon dolar arasında değiştiğini belirten İnal, diğer plaza ve residencelarda ise fiyatın daha ucuz olduğunu ifade etti. 

    Re/Max Bento Satış Direktörü Levent Türkuçak'a göre son 3-4 ayda uluslararası şirketlerin ofis taleplerinde büyük artış oldu. Maslak bölgesinde metrekaresi bin ile bin 250 dolar arasında değişen satılık A sınıfı ofis katlarının 250-500-1000 metrekarelik parseller halinde satıldığını belirten Türkuçak, ''Tekfen Plaza'da metrekaresi 14-15 dolara kiralık ofis katları var. Satılık ofis katı ise kalmadı. Polat Tower'da 247 metrekarelik bir ofisin kirası 2 bin 500 dolar iken satış fiyatı 300 bin dolar civarında. Doların düşmesiyle ofis satışlarında son üç dört aydır yüzde 10'luk artış var'' dedi. Bölgedeki büyük ilaç şirketlerinin genel müdürlük binalarını taşıyacakları yönünde bir duyum aldıklarını belirten Levent Türkuçak, bu alanda büyük bir rant geliri oluşacağını, boşalan bina ve arsaların da plazalara dönüşeceğini öngördü. Türkuçak, 2004 yılının haziran-kasım ayı aralığında emlak piyasasının canlanmasını beklediklerini söyledi.


Residence konutların müşterisi, ünlüler ve futbolcular


    ŞEHİR yaşamının sunduğu iş, alışveriş ve sağlık merkezleri, sinema, tiyatro ve modaevleri gibi sosyal imkanlarla, beş yıldızlı otel konforunda bir yaşam tarzı veren residence tipi konutlara her geçen gün ilgi artıyor.

    Birçok ünlü ismin de ikamet ettiği bu yeni yaşam alanları, metropol yaşamından uzak kalmadan şehrin dinamik temposunda bir anlamda otel konforu sağlıyor. Metrocity Millenium, Polat Tower Residence ve Akmerkez Residence gözde mekanlar arasında yer alıyor. Bu trendy mekanlarda yaşayan ünlülerden bazıları Beyaz, Emrah, Ece Erken, GS'li futbolcu Arif Erdem ve Beşiktaş'ın yıldız futbolcusu Sergen Yalçın.


Furkan ALP/EKONOMİ


(2004 yılında 1 dolar liraya, Reşat Altın ise 141.250.000 liraya satılıyormuş.)


Sabah 23 Şubat 2004Abdullah Kutalmış MIZRAK/Emlakkulisi.com