2014 emlak vergisini kim nasıl ödeyecek?

2014 emlak vergisini kim nasıl ödeyecek?Emlak vergisi mükellefleri için ödeme zamanı geldi. İki eşit taksit halinde ödenebilen emlak vergisini kim nasıl ödeyecek? Emlak vergisi oranları ne kadar arttı? İşte yanıtı...


2014 emlak vergisini kim nasıl ödeyecek?

Emlak vergisi mükellefleri için ödeme zamanı geldi. İki eşit taksit halinde ödenebilen emlak vergisini kim nasıl ödeyecek? Emlak vergisi oranları ne kadar arttı, diyorsanız hemen yanıtlayalım.


Emlak vergisinde kimi özelliklere sahip gayrimenkul sahipleri vergi ödemesinden muaf tutuluyor. Emlak vergisinden muaf olabilmek için aşağıdaki özelliklere sahip olmak gerekiyor:


200 metrekareyi geçmeyecek tek eve sahip, ve yazlık eve sahip olmamak şartı ile;

- Bir tek meskeni olup da, intifa sahibi olanlar

- Emekliler

- Hiçbir geliri olmayanlar

- Şehit yakınları

- Dul ve yetimler

- Gaziler


Yukarıdaki özelliklere sahip olmayan gayrimenkul sahiplerinin 31 Mayıs 2014 tarihine kadar emlak vergisi borcunu ödemeleri gerekiyor. Emlak vergisi için ödenecek bedel, rayiç bedel üzerinden belirlenen vergi oranlarının hesaplanması ile bulunuyor.


Büyükşehir sınırları içerisinde yer alan gayrimenkullerin emlak vergisi oranları, normal yörelerin emlak vergisi oranlarından yüzde 100 artırımlı olarak hesaplanıyor.


Emlak vergisi oranları 2014..

Normal Yörelerde  

Binalarda  Binde 2                    

Meskenlerde Binde 1                  

Arazilerde Binde 1                

Arsalarda  Binde 3     


Büyükşehir Belediyesi

Binalarda Binde 4 

Meskenlerde Binde 2 

Arazilerde Binde 2 

Arsalarda Binde 6 


Örnek 1..

Ahmet Beyin normal yöre sınırları içerisinde rayiç bedeli 120 bin TL olan konut için ödeyeceği emlak vergisi 240 TL'dir.


Örnek 2..

Ali Beyin normal yöre sınırları içerisinde rayiç bedeli 120 bin TL olan konutu için ödeyeceği emlak vergisi 480 TL'dir.


Emlak vergisi nasıl ödenecek?

Vergi ödemeleri gayrimenkulün bağlı olduğu belediyeye yapılıyor. Ancak söz konusu mülkün bir başka şehirde olması halinde tüm belediyelerden PTT Havalesi veya Belediyelerin Banka Hesap Numaralarına Emlak Vergisi Mükellef numarasının yazılması şartıyla ödeme yapılabiliyor.


Ayrıca belediye "e-belediye" sistemine dahil ise, ödemeler internet üzerinden online bir şekilde de yapılabiliyor.Emlak vergisi ödenmezse ne olur?