2014 yılında 43 bin çevre denetimi yapıldı!

2014 yılında 43 bin çevre denetimi yapıldı!Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, ÇED onayı verilen faaliyetler ve yapılan denetimler hakkında açıklamalar yaptı. Bakan Güllüce: “2014 yılında 43 bin çevre denetimi gerçekleştirildi. Yaklaşık 93 milyon TL idari para cezası kesildi” dedi.


Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, ÇED onayı verilen faaliyetler ve yapılan denetimler hakkında açıklamalar yaptı.


Bakan Güllüce; ÇED yönetmeliğinin AB ile uyumlu hale getirildiğini, yeni yönetmeliğin AB ÇED direktifinden daha sıkı bir duruma geldiğini söyledi. Bakan Güllüce ayrıca kamuoyunda ÇED Yönetmeliği yapılan ve yazılan eleştirilerin gerçeği yansıtmadığını ifade etti; “AVM ve HES’lerin ÇED’den muaf olduğu iddiası gerçeği yansıtmıyor” dedi


“2014 yılında yatırım bedeli toplamda 154 milyar TL olan 469 faaliyete ÇED olumlu kararı verildi”

Bakanlık olarak 2014 yılında yatırım bedeli toplamda 154 milyar TL olan 469 faaliyete ÇED olumlu kararı verdiklerini açıklayan Bakan Güllüce, proje bedeli 25 milyar TL olan 130 faaliyet için ise mevzuata uygunsuzluk sebebiyle iade ve iptal kararı verdiklerini söyledi.

Bakan Güllüce; “130 faaliyete iade ve iptal kararı verildi, yani burada her başvurunun olumlu sonuçlanmadığı iadelerinde azımsanmayacak kadar çok olduğu, bu da ÇED komisyonu tarafından sıkı bir değerlendirmeye tabi tutulduğunu göstermektedir” dedi.  


 “2014 yılında 43 bin çevre denetimi gerçekleştirildi”

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce; “2014 yılında 43 bin çevre denetimi gerçekleştirdiklerini, geçen yıla oranla denetim sayısında 5533 adet artış gösterdiklerini ifade ederek, bu rakam daha da artırılarak çevre denetimlerine devam edeceğiz” dedi.


“Yapılan denetimler sonucu yaklaşık 93 milyon TL idari para cezası kesildi”

Bakan Güllüce, denetimler sonucunda çevre mevzuatına uygun çalışmayan tesislere toplam 92 milyon 764 bin 796 lira idari para cezası uygulandığını 108 tesisin de faaliyetinin durdurulduğunu açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce: “Çevre denetim faaliyetleri kapsamında 2014 yılında 36 ile 40 tane tam donanımlı çevre denetim aracı dağıtıldığını ve 2015 yılı içerisinde 41 adet daha tam donanımlı denetim aracı alınmış olup ocak ayı içerisinde diğer illerimize dağıtılacak” dedi.


“Avrupa’da ilk olan e-denetim uygulamasına geçtik”

Bakanlık olarak Avrupa da ilk defa uygulanacak olan e-denetim uygulamasına geçtiklerini ifade eden Bakan Güllüce, 01.01.2015 tarihinden itibaren bütün illerde denetimler e-denetim uygulamasıyla yapılmaya başlandığını kaydetti.  


“Sahada online olarak tutulacak denetim tutanağı sayesinde yaptırımdan geriye dönüş olmayacak”

Bakan Güllüce: “E-denetim uygulamasında denetim tutanağı sahada online olarak tutulacağından denetim verisi sahada oluşmaya başlayacak. Böylece bir tesise idari yaptırım uygulanması gerektiği takdirde sistem üzerinde değişiklik yapma imkanı olamayacağından uygulanması gereken yaptırımdan da geriye dönüş mümkün olmayacak” dedi.


“İllerde yapılan denetimlerin e-denetim sayesinde Bakanlık merkezde de anında takibi yapılacak”

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü denetçisi sahada e-denetim ile tutanak tuttuğunda, ya da idari yaptırım kararı verdiğinde Bakanlığın da sistemden denetim tutanağını ya da idari yaptırım kararını görebileceğinin altını çizen Bakan Güllüce: “Böylece gerçekleşen denetimlerin merkezden de anında takibi yapılabilecek” dedi.