2017 çevre temizlik vergisi 2. taksiti ne zaman?

2017 çevre temizlik vergisi 2. taksiti ne zaman? 2017 çevre temizlik vergisi 2. taksiti ne zaman?

Çevre temizlik vergidi için ilk ödemeleri Mart ayında gerçekleşti. Peki, çevre temizlik vergisi 2. taksit 2017 ne zaman ödenir?


Çevre temizlik vergisi için ödemeler senede iki eşit taksit halinde yapılabiliyor.  Belediye Gelirleri Kanunu gereğince ödenen bu vergi belediye sınırları ve mücavir alanlar içinde bulunan ve belediyelerin çevre temizlik hizmetlerinden yararlanan konut, işyeri ve diğer şekillerde kullanılan binalar çevre temizlik vergisine tabi tutuluyor. Buna karşın arsa ve araziler için bu vergi ödenmiyor.


Çevre temizlik vergisi tarafından taşınmaz malın sahibi tarafından değil, kullanıcısı tarafından ödeniyor. Taşınmazda kiracı olması halinde vergiden kiracı sorumlu oluyor. Gayrimenkul boş ise, belediyeye bildirim verilerek vergi ödemelerinden muaf olunabiliyor.


Çöp vergisi olarak da bilinen bu vergi, konutlarda su faturasına yansıtılıyor, ancak işyerleri için belediyeye gidilerek ödeniyor. 


Vergi için ilk ödemeleri Mart ayında gerçekleşti. Peki, çevre temizlik vergisi 2. taksit 2017 ne zaman ödenir?


Çevre temizlik vergisi 2. taksit ne zaman?

Çevre temizlik vergisi 2. taksiti 1 Kasım itibari ile başlıyor. İşyerleri için ödemeler aynı zamanda vergi ödemeleri e-belediye sistemi üzerinden de gerçekleşebiliyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com