2021’de gayrimenkul yine lider olacak!

2021’de gayrimenkul yine lider olacak!

Pandemiye rağmen 2020 yılını rekorlarla kapatan gayrimenkul sektörünün 2021 yılında şaha kalkması planlanıyor. Koronavirüse rağmen gayrimenkul, Türkiye'nin lokomotif sektörü olmaya devam ediyor.


Koronavirüs pandemisine rağmen 2020 yılında rekorlar kıran gayrimenkul sektörü, 2021 yılından daha da umutlu.  Salgının seyrine göre yeni rekorların kırılabileceğinin altını çizen Gayrimenkul Danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran, şunları söyledi: “Gayrimenkul en güvenli yatırım araçlarından biri olarak önümüzdeki yıllarda yatırımcısını sevindirmeye devam edecek.  Koronavirüsün değiştirdiği tüketici hareketleriyle  gayrimenkul, Türkiye'nin lokomotif sektörü olmaya devam ediyor.”

2021’de gayrimenkul yine lider olacak!

Rekor kırıldı

Gayrimenkul sektörünün 2020 yılındaki gelişmeleriyle ilgili konuşan Evrim Kırmızıtaş Başaran, “2020’deki Türkiye genelinde 11 ayda 2 milyon 464 bin gayrimenkul el değiştirdi. Tapuda bu satışlarda 456 milyar liralık değer ibraz edildi. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü verilerine göre, ocak-kasım döneminde Türkiye genelinde satılan gayrimenkul sayısı 2 milyon 464 bin adede çıktı. Bu sayı 2019’un tamamında 389 milyar 240 milyon liraydı” dedi.

2021’de gayrimenkul yine lider olacak!

Koronavirüs belirleyici

Yeni yılda pandeminin gidişatının sektörün durumunu belirleyeceğini anlatan Başaran, “Pandemiye rağmen birçok yeni projeye başlandı, bir kısmının yapımı devam ediyor. Salgın durdurulabilirse, bu yıl stoklarını tüketen konut üreticiler beklettikleri yeni yatırımları da hayata geçirecek” diye konuştu. 

2021’de gayrimenkul yine lider olacak!

Tercihler değişti

Gayrimenkul yatırımlarında tüketicinin tercihlerinin değiştiğinden bahseden Evrim Kırmızıtaş Başaran “Bu süreçte kalabalıklardan uzaklaşılırken bahçeli, teraslı evlere ilgi arttı. Ayrıca çalışma odası kavramı tüketicilerde daha belirgin hale geldi. Yeni yılda da bu ilgi devam edecek. Yeni yapılan projeler de buna göre şekilleniyor” açıklamasında bulundu.

2021’de gayrimenkul yine lider olacak!

Bu iller çok sevildi

Büyükşehirler yerine çevresinde bulunan ilçelere ve etrafında bulunan yakın şehirlere talebin artığından bahseden Başaran, şu ifadeleri kullandı: “Örneğin İstanbul’da Şile, Kandıra, Sapanca gibi bölgelere ilgi yükseldi. Ayrıca Edirne, Çanakkale, Tekirdağ gibi iller de çok tercih edildi. Yine Bodrum, Çeşme, Alanya gibi yazlık ilçeler de bu süreçte değerlerini katladı.”

2021'in güvenli limanı: Gayrimenkul!