2022'nin ilk çeyreği kripto paralarda dönüm noktası olacak!

2022'nin ilk çeyreği kripto paralarda dönüm noktası olacak!

Bitcoin'in Aralık ayında gösterdiği performans sonrasında analistler kripto para borsaları  konusunda temkinli olunması gerektiğini dile getiriyor. Bitcoin’in yılın en kötü performansını yaşadığı Aralık ayında, kripto paralar çok önemli bir kırılma noktasına geldi. Dünya'dan Barış Erkaya'nın haberine göre; birçok altcoin ralli öncesi dip çalışması görüntüsü sergilerken Bitcoin’de ise önceki gün gerçekleşen yukarı hareket konusunda birçok analist çok temkinli.

Bitcoin’de aslında senenin son ayında beklenen ralli 2022’nin ilk çeyreğine ertelemil durumda. Bu da aşağı doğru risklerin azaldığı, yukarı potansiyelin yükseldiği bir yılbaşına girdiğimiz anlamını taşıyor. 

ALT COINLERDE SIFIR ATMA SEZONU MU?

BTC için aşağıda 42 bin dolar seviyesinin, en kötü senaryoda ise 39 bin dolar testinin gelme olasılığı vurgulanıyor. Fakat bu seviyeden sonra bütün alt coinler de dahil olmak üzere geçen seneye benzer yukarı eğilimli bir ilk çeyrek yaşama olasılığına da vurgu yapılıyor. 

Bu da mevcut seviyelerden birçok alt coinde sıfır atma sezonu anlamına geliyor. Tüm bunlara karşılık özellikle ilk çeyrekte ralli başlayana kadar yukarı ve aşağı yine dalgalı bir süreç yaşanacağı, bunun da uzun süredir beklemiş olan kripto para yatırımcılarını korkutacak seansların biraz daha sürebileceği ihtimalini beraberinde getiriyor.

 2022 nin ilk çeyreği kripto paralarda dönüm noktası olacak!

YENİ YIL YENİ BELİRSİZLİK

Türk kripto para yatırımcıları içinse 2022 başka bir belirsizlik anlamını taşıyor. Kripto paralar için getirileceği söylenen yasal düzenleme. TBMM’de düzenlenen ve (yatırımcı tarafında) kripto para temsilcilerinin davet edildiği danışma toplantısından çıkan ilk sonuçlar, kripto para yatırım gelirlerinin vergilendirilmesi noktasında tartışma yarattı. Bunun yanında elbette ihraç edilecek coinleri onaylayacak merci, uluslararası kripto para borsalarına yönelik düzenlemeler konuları da tartışıldı fakat sonuçta yatırımcının doğrudan cebini ilgilendiren madde olması nedeniyle vergilendirme 1 numaralı gündem olmaya devam etti. 

YASAL DÜZENLEMEDE SORU İŞARETLERİ

İtirazlar, kripto paraya geleneksel vergilendirme yani kazanç vergisi getirilmesi konusunda. Yatırımcıların beklentisi hisse senedi piyasalarındaki uygulamanın aynen kripto para yatırımları açısından uygulanması. Aslında stopaja tabi olmasına rağmen hisse senedinde ne stopaj ne de alım-satım kazanç vergisi bulunmuyor.

2022 nin ilk çeyreği kripto paralarda dönüm noktası olacak!

Yasal düzenleme ile ilgili beklenti Türk kripto para borsalarının bu noktada bazı avantajlara sahip tutulacağı, böylece TL bazlı enstrümanları güçlendirme planının devamı niteliğinde global borsaları da Türkiye’de TL bazlı işlem açmaya teşvik etme uygulamasına gidilebileceği yönünde. Fakat bu borsalarda da işlem çeşitliliğinin çok az olması beraberinde birçok soru işaretini getiriyor. Global borsalarda binlerce coin listelenirken, Türk borsalarında listelenen coinlerin sadece onlarca olması çok ciddi bir açmaz. Ayrıca eğer örneğin listelenecek olan coinlerin onay merciinin SPK olması durumunda SPK’nın bu kadar hızlı yeni ürün çıkan piyasada bu onay mekanizmasına nasıl yetişebileceği de ayrı bir belirtsizlik ve tartışma konusu.

Daha birçok itiraz ve belirsizlik olsa da özellikle kritik olan bu soru işaretlerinin bir an önce giderilmesi beklentisi hakim.

Bitcoin Aralık'ta yüzde 15 değer kaybetti!

Kripto paralara yönelik tasarının ayrıntıları ortaya çıktı!Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.