28 gecekondunun yerine Merter'e lüks konut projesi

28 gecekondunun yerine Merter'e lüks konut projesi

Mutlu İnşaat, Merter'de 28 gecekonduyu yıkarak yerine 58 konutluk lüks bir projeye başladı. Şirketin CEO'su Hakan Buvan, projede 10 adet dükkan bulunacağını ve tekstilcilerin şimdiden sıraya girdiğini söyledi.İstanbul'un tekstil cenneti olarak adını duyuran Merter, bölgenin çehresini değiştirecek yeni projelerin yapımına sahne olmaya başladı. Son olarak Mutlu İnşaat, İstanbul Büyükşehir Belediyesi binasının yakınındaki bir arsada Merter Park Evleri adı altında bölgede bir lüks konut projesi inşa etmeye koyuldu. Şahsa ait 5 dönümlük bir arazi üzerinde yer alan 28 gecekondunun yıkılması sonucu kat karşılığı anlaşma ile hafriyatına başlanan proje 58 konut ve 10 dükkandan oluşuyor. Şirketin CEO'su Hakan Buvan, 3+1 ve 4+1 konutlardan meydana gelen projeye 1+1'lerden oluşan 2 blok ekleyeceklerini belirterek, Merter Park Evleri ile ilgili şu bilgileri verdi:

* Merter'de yeni bir projeniz başlıyor. Kaç konuttan oluşacak? Özellikleri neler?

Belediye binasının 20 metre ilerisinde 5 dönümlük arazide inşa edilecek. O arazi bir şahsa aitti ve yerinde 28 gecekondu vardı, işgal edilmişti. Daha sonra gecekondular yıkıldı, kat karşılığı anlaşma yaparak yerlerine bu projeye başladık. İsmi Merter Park Evleri. 10 blok ve 58 daireden meydana gelecek. Ancak projenin özelliklerini biraz değiştirmeyi düşünüyoruz.

* Ne gibi değişiklikler yapacaksınız?

Şu andaki şablonda 3+1 ve 4+1 daireler var. Bir de 6+2 dubleksler... Ancak bunlara 1+1'ler de eklemeyi düşünüyoruz. 2 bloğu 1+1 stüdyolara ayıracağız. Projeyi küçük daire finanse eder

* Neden mutlaka 1+1 de olsun istiyorsunuz?

Çünkü bu tip konutlara talep oldukça fazla. Volüm de düşük. Merter de oldukça merkezi bir lokasyon olduğu için talep mutlaka yoğun olacaktır. Ayrıca 1+1'ler çok kolay satılıyor. Başlangıçta kolay satış yapıp projeyi bu dairelerle finanse edebiliriz.

* Merter'de yine aynı şekilde gecekonduları dönüştürerek ya da farklı yerlerde proje yapma planınız var mı?

Merter gerçekten kolay arsa bulunmayan bir yer. Ancak eğer uygun arazi bulursak düşünürüz. Çünkü merkezi bir yer. Ancak biz o taraflarda proje yapmaya alışkınız. Bahçelievler ve Ataköy de bunlara örnek.

* Dairelerin metrekare büyüklükleri hakkında bilgi verir misiniz?

3+1 daireler 164-172 metrekare arasında. 4+1'ler ise 184 metrekare. Bir de dubleksler var. Onlar da 6 oda ve 2 salondan oluşuyor. Bu özel dairelerden yalnız 12 tane inşa edilecek ve büyüklükleri de 250 metrekare olacak.

* Sosyal donatı alanları arasında neler var?

Bir spor merkezimiz olacak. Bunun içinde de çeşitli spor aktivitelerinin gerçekleştirileceği kısımlar yer alacak. Kapalı havuz, sauna gibi sosyal donatı alanları bulunacak. Ayrıca 24 saat güvenlik hizmeti verilecek ve her daire için 1 kapalı, 1 de açık otopark ayrılacak.

* Ne kadarlık bir yatırım yaptınız ve ciro beklentiniz nedir?

Yapacağımız toplam yatırım tutarı 12 milyon doları bulacak. Ciro beklentimiz ise 30 milyon dolar civarında.

* Projenin satışları başladı mı? Fiyatlar belli mi?

Satışlar daha yeni başladı. Bu hafta ilk talepler toplanıyor. Dairelerin metrekaresi ise 2 bin dolardan satılacak.

* Fiyat bölgeye göre mi belirlendi, yoksa projeye göre mi?

O bölgede eski binalarda bile metrekare fiyatları bin 500-2 bin dolar civarında seyrediyor. Biz de rayice göre hareket ettik. Sonuçta hitap ettiğimiz yer de Merter. Oraya yönelik bir proje bu daha çok. Lüks konut yapıyoruz ve orta ile üst gelir grubuna ev satmayı hedefliyoruz.

* Teslim tarihi nedir?

Şu anda hafriyat aşamasındayız. Ancak 18 ay içinde projeyi teslim edeceğimizi düşünüyoruz.

Projedeki dükkanlar nasıl bir konseptte çalışacak?

10 dükkanımız var ve bunları satacağız. Alışveriş merkezi tarzında bir yer olmayacak. Ancak şimdiden ciddi talepler gelmeye başladı.

* Dükkanların büyüklüğü ve fiyatı nedir?

Metrekare olarak henüz karar vermedik. Bu durum talebe göre şekillenecek. Eğer bölmek gerekirse böleceğiz ya da birleştirmek gerekirse dükkanları birleştireceğiz. Metrekare fiyatları ise 8 bin-9 bin dolar arasında belirlendi. Bu fiyatlara da bölgedeki rayiçler doğrultusunda karar verildi. Ayrıca, Merter'in göbeğinde çok kıymetli dükkanlar bunlar.

* Merter deyince ağırlıklı tekstil dükkanına yer vereceğiniz akla geliyor. Tanıdık markalar mı olacak, yoksa yerli tekstilciler mi gelecek?

Evet öyle olacaktır. Zaten bölgedeki tekstilciler de aramaya ve fiyat sormaya başladı. Bizim önceliğimiz de Merter'in yerli yatırımcısı olacak. Önce oradakilerin talebi toplanacak, daha sonra diğer markalar ile görüşeceğiz.

(Sabah)