289 bin liraya Karadağ’da 2 yıl kira garantili ev fırsatı!

289 bin liraya Karadağ’da 2 yıl kira garantili ev fırsatı! 289 bin liraya Karadağ’da 2 yıl kira garantili ev fırsatı!

Karadağ’da Türklerin emlak yatırımı 2018’de 2017 yılına göre 22 kat artarak 16 milyon Euro oldu. Bu yıl de benzer rakamların oluşacağı düşünülüyor.Avrupa’nın hızla gelişen ülkesinden biri Adriyatik’in incisi Karadağ (Montenegro) cazibesini yine artırıyor. Ritz Carlton, Hilton, Shereton gibi markaların bir bir otel açtığı ülkede, dev gayrimenkul yatırımlarına hızla devam ediliyor. 20 yıldan fazla zamandır Türkiye';nin en seçkin bölgelerinde orta ve büyük ölçekli projeler inşa eden, 1.000'e yakın lüks konut üretiminde ve 80 bin metrekareden fazla plaza inşaatını hayata geçiren Mirnadom da 2 yıldır Karadağ’da proje geliştiren markalar arasında bulunuyor.

Karadağ’ın gelişen bölgesi olan Dobra Voda koyunda denize 400 metre uzaklıkta başlanılan Verde di Oliva projesi ile yatırımcısına 289 bin liradan başlayan evleri 2 yıl kira garantili sistemle satılıyor. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Mirnadom’un CEO’su Serkan Şahin, “Bir örnekle açıklamak gerekirse biz 34,5 metrekare 1+0 stüdyo bir daireyi peşinde yüzde 5 indirimle 42 bin Euro’ya satıyoruz. Bu daire günlük kiralama ile high sezonda en kötü senaryoda metrekaresi 2 Euro’dan kiralanabiliyor. Basit bir hesapla tüm yıl boyunca 100 gün kiralama yapıldığını düşünelim. Bu, günlük 70 Euro’dan yıllık 7.000 Euro gelir demek. Bunun yüzde 15’i bookingcom veya airbnbcom reklamasyon bedeli olarak kesiliyor. 5.950 Euro kalıyor. Ancak yine kötü senaryoda Karadağ’da kiralama ile ilgilenemediğinizi düşünelim. Kiralama, temizlik gibi diğer takip hizmetlerini de biz devralalım. Yüzde 25 de sizden kesinti yapalım. Bunda da geliriniz 4.500 Euro oluyor. Yani satış sonrası hizmet için anlaştığımızda size 9 yıl amorti süresi vaat ediyoruz. Emlak bu ülkede yılda yüzde 14 değerleniyor. Dolayısıyla aldığınız gayrimenkulün değeri 5-6 yılda ikiye katlanacak. Bir de 2024 sonunda AB üyelik süreci başlayacak. Öte yandan oturum için alt limit de olmadığı için 42 bin Euro’luk evi iki kişi birlikte alabiliyor ve alanların birinci derece yakınları da oturumdan faydalanabiliyor. Bu sık seyahat edenler için yurtdışı çıkış pulundan kurtulması anlamına da geliyor.” dedi.

 

Açık ve kapalı havuzları, Türk hamamı, saunası, cep sineması ve fitness salonu bulunan SPA merkezi olan
Verde di Oliva Residence’ta daireler mutfak - banyo dolaplarından, armatürlerine, klimasından, 1+1’lerinde ebeveyn banyosuna, termostatından gizli led ışıklandırmalarına kadar her şeyiyle hazır olarak teslim edilecek. “Karadağ’daki sıfır konut projelerinde bunların hiçbirinin sunulmadığını düşünürsek, Verde di Oliva’dan daire alanlar sadece bu avantajlar sayesinde yüzde 10 ilave avantaj sağlamış oluyor.” diye konuşan Şahin, projede yer alan daire liste fiyatlarının, 46 bin Euro ile 105 bin Euro arasında değiştiğini 1+0 ve 1+1 daire seçeneklerinin yer aldığı projede zemin katta bulunan dairelerin çoğu deniz görüyor. Daire büyüklükleri ise 34,5 metrekare ile 62,5 metrekare arasında değişiklik gösteriyor.

Türklerin Karadağ'daki konut yatırımı 22 kat arttı!