10 / 12 / 2022

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli'nin ihale çağrısı Aralık'ta yapılacak!

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli'nin ihale çağrısı Aralık'ta yapılacak!

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi’nin ihale çağrısına Aralık ayında çıkılacak. Dev proje ile 10 istasyonda 9 farklı raylı sistem ekspres metro ile birbirine bağlanacak3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli, dünyada ilk kez yapılacak. Dev projenin ihale çağrısına Aralık ayında çıkılması planlanıyor. Asya ve Avrupa kıtalarının dünyada ilk kez yapılacak bir proje ile birbirine bağlanmasıyla İstanbul trafiği rahat bir nefes daha alacak. 

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesi 2015 yılında Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna suyurulmuştu. 3 katlı tünel tasarımıyla; hem Boğaz'ı iki defa geçmek yerine bir defa geçerek binlerce metre tünel yapım maliyetinden ve süresinden tasarruf edilmiş olacak, hem de ekonomik ve pratik çözüm sağlanacak.

GÜNDE 6.5 MİLYON İNSAN

15 Temmuz Şehitler Köprüsü aksının ihtiyacı olan metro tüneli ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü aksının ihtiyaç duyduğu karayolu tüneli birleştirilip, tek tünel ile geçilecek. Mega proje ile  İstanbul dünya çapında model olabilecek bir metro sistemine sahip olacak. 

Sabah'tan Barış Şimşek'in haberine göre; günde 6.5 milyon insanın kullanacağı toplam 10 istasyonda 9 farklı raylı sistem, ekspres metro ile birbirine bağlanacak. Aralık ayında ihale çağrısına çıkılması planlanan projede ihalenin ise önümüzdeki yılın başlarında yapılması planlanıyor.

DÜNYADA İLK DEFA

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli'nin ihalesinin Yap-İşlet-Devret modeli ile yapılası planlanıyor. Söz konusu iş için etüt proje çalışmaları 29 Mayıs 2017'de başladı. Etüt projesi 7 Aralık'ta teslim edilecek. İstanbul Boğazı'nda Jeofizik Etüt ve Batimetrik Harita Alımı ile belirlenen noktalarda derin deniz sondajları da tamamlandı.

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli'nde son aşamaya gelindi!

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli yakında başlıyor!
Geri Dön