3. Köprü'nün son videosu!

3. Köprü'nün son videosu! 3. Köprü'nün son videosu!

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde çalışmalar son hızla devam ediyor. Sarıyer'in Garipçe Köyü ile Beykoz'un Poyrazköy semti arasında hayata geçirilen 3. Köprü'nün yaz aylarında hizmete açılması planlanıyor.
İstanbul'un 3. köprüsü olma özelliğini taşıyan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde çalışmalar son hızla devam ediyor. Sarıyer'in Garipçe Köyü ile Beykoz'un Poyrazköy semti arasında hayata geçirilen 3. Köprü'de 2 parçadan oluşan 380 ton ağırlığındaki 3.000 ton taşıma kapasiteli "Lifting Gantry" vinçlerin montaj işlemi tamamlandı, projenin yaz aylarında hizmete açılması planlanıyor.


İstanbul trafiğini rahatlatması beklenen Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün iki yakası Şubat ayı sonunda tam birleşmiş olacak.  IC İçtaş – Astaldi JV tarafından inşa edilen 3.köprü projesi, 59 metrelik genişliği ile dünyanın en geniş, 1408 metrelik ana açıklığı ile üzerinde raylı sistem olan dünyanın en uzun asma köprüsü özelliğini taşıyor.Rakamlarla 3. köprü:


-Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 59 metrelik genişliği ile dünyanın en geniş köprüsü unvanını taşıyor

-8 şerit karayolu 2 şerit demiryolu olarak toplam 10 şeritli köprünün, deniz üzerindeki uzunluğu 1408 metre olacak

-Köprünün toplam uzunluğu 2 bin 164 metre.  

-Anadolu yakasında Poyraz köy kesimindeki kulenin yüksekliği 318 metre. 

-Avrupa yakasında Garipçe Köyü'ndeki kulenin yüksekliği 322 metre olacak

-Köprü üzerindeki raylı sistem, Edirne'den İzmit'e kadar yolcu taşıyacak.  

-3 milyar dolar yatırım bedeline sahip projenin yapım dahil işletmesi, 10 yıl 2 ay 20 günlük süre ile IC İçtaş - Astaldi JV tarafından yapılacak ve bu süre sonunda Ulaştırma Bakanlığına devredilecek. Ceren YÖRÜK/Emlakkulisi.com