3. köprünün tabliye montajı yarılandı!

3. köprünün tabliye montajı yarılandı! 3. köprünün tabliye montajı yarılandı!

İstanbul'un iki yakasını üçüncü kez birleştirecek olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde çelik tabliye montaj işlemlerinin yarısı bitti.

Köprünün Anadolu yakasına konulacak olan 13’üncü tabliye ile birlikte 59 tabliyeden 29’unun montaj ve kaynak işlemleri sona erdi. Köprüdeki en ağırı 923 ton olan 59 çelik tabliyeden 29’unun montaj ve kaynak işlemlerinin sona ermesiyle, çelik tabliye montaj işlemlerinin yarısı da tamamlanmış oldu.


Öte yandan çelik tabliyelerin konulması işlemiyle birlikte köprüyü taşıyacak iki sistemden biri olan eğik askı halatlarının da 108 tanesinin montajıyla köprüde yaklaşık 3 bin kilometre kablo çekilmiş oldu. Bu kapsamda kedi yollarının yapımının ardından başlanılan ana kablonun çekiminde, toplamda 13 ton olan 2 ana kablo için hem Avrupa hem de Asya yakasından çalışmalar eşzamanlı olarak devam ediyor. Eğik askı halatlarıyla birlikte köprüyü taşıyacak iki sistemden biri olan ana kablo çekimi yaklaşık iki ay sürecek.


8 ŞERİTLİ OTOYOL


Köprüde çift yönlü 8 şeritli otoyol ve 2 şeritli demiryolu geçecek. Daha önce karaya ardından da vinçlerle köprü seviyesine alınan çelik tabliyeler, firmanın yöntem değiştirmesiyle “Derrick Crane” adı verilen vinçlerle denizden alınmaya başlandı. Devasa vinçler bin ton kaldırma kapasitesine sahip.


G.KORE’DE ÜRETİLİYOR


Güney Kore’de üretilen çelik parçaları; Tuzla, Gebze ve Altınova’daki tesislerde birleştirilerek gemiye yüklendikten sonra deniz yoluyla getirilip monte ediliyor.


Habertürk