40 bin TL peşinatla ev fırsatı!

40 bin TL peşinatla ev fırsatı!

Konut kredilerinde önemli bir düzenlemeye daha gidildi. Daire bazında yüzde 50 enerji tasarrufu sağlayan ısı yalıtımlı binalar için kredi oranında normal dairelere göre yüzde 10'a kadar artış yapıldı. Bu da 400 bin TL'lik bir dairede peşinatın 40 bin liraya düşeceği anlamına geliyor.


Uzun süreden beridir gündemde olan ve 2020 yılına kadar tüm binalar için zorunlu hale getirilmesi planlanan Enerji Kimlik Belgesi kapsamında çok önemli bir adım daha atıldı. Yeni Şafak gazetesinden Kenan Biter'in haberine göre, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu konut kredilerindeki kredi kullandırma oranlarında değişiklikler yaptı. Son düzenlemeyle beraber ısı yalıtımlı konutların satışında kullanılacak kredi oranları artırıldı.

Yüzde 10 arttı

Enerji Kimlik Belgesi bulunan binaların sayısının arttırarak bu tarz konutların da alımını teşvik edecek olan uygulama kapsamında konut alımında yüzde 80 olan kredi kullandırma oranı enerji kimlik belgesi olan; enerji performansı A sınıfı olan konutlar için yüzde 90'a, enerji performansı B sınıfı olan konutlar da ise yüzde 85'e çıkarıldı.

400 bin TL'de 40 bin TL peşinat

Binalarda tüketilen enerjiyi yarı yarıya düşürerek enerji faturalarını da azaltan ısı yalıtımlı 400 bin liralık bir dairede düzenleme sonrası kullandırılacak kredi 360 bin liraya kadar çıkacak. Bu yalıtımsız bir daire için kullandırılan yüzde 80'lik oran baz alındığında 80 bin lira yerine 40 bin lira daha az bir birikimle yani 40 bin lira peşinatla ev alınabileceği anlamına geliyor.

SPK yetkili değerleme şartı

Sınırlamaya konu olan krediler için teminat olarak alınan gayrimenkullerin değerlemesini yetkili değerleme şirketlerine yaptırılması ve sınırlamada bu değerlerin kullanılması da zorunlu tutuldu.

Enerjinin yüzde 40'ı binalara gidiyor

Enerji ihtiyacının yüzde 75’inin ithalat yoluyla karşılandığı ve tüketilen toplam enerjinin yüzde 40’a yakınının kullanıldığı binalarda sağlanacak enerji verimliliğiyle cari açık da düşürülecek. Enerjiyi verimli kullanmaya yönelik ''Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı 2017-2023'' adıyla çok önemli bir de mevzuat da bulunuyor.

2020'ye kadar tüm binalarda zorunlu olacak

Isı yalıtımı sistemleri ile ısıtma amacıyla harcanan enerjiden yüzde 50'ye yakın bir tasarruf sağlanıyor. Böylece, enerji tüketiminin azalması sonucu doğalgaz faturaları da yarı yarıya kadar düşüyor. 2020'ye kadar tüm binalar için Enerji Kimlik Belgesi alınması zorunlu olacak.

İZODER Başkanı Pelesen: Önemli bir adım

BDDK'nın düzenlemesine yalıtım sektörünü temsil eden Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği İZODER'den de destek geldi.

Enerji verimliliği yüksek olan konutlara yüzde 90’a kadar kredi kullandırılmasına ilişkin düzenlemeyi; ülkede enerjinin verimli kullanılması, yalıtım bilincinin artması ve yalıtım sektörünün gelişimi açısından son derece önemli bir adım olarak gördüklerini belirten İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Levent Pelesen, ''Yüzde 75’i ithal edilen enerjinin yaklaşık yüzde 35’i binalarda kullanılıyor. Isı yalıtımı uygulamaları binalarda, sağladıkları yüzde 50’lik enerji verimliliği ile öne çıkıyor. Dolayısıyla yalıtımın hepimizi ilgilendiren ciddi bir boyutu var. Henüz yasal altyapı istenen seviyede olmadığı için teşvik mekanizmalarına ihtiyaç var. Bahse konu düzenlemenin bu noktada bir başlangıç olmasını umuyoruz.'' şeklinde konuştu.

40 bin TL peşinatla ev fırsatı!

655 bin konutun enerji kimliği var

Türkiye’de kentsel dönüşüm kapsamında yıkılacak, bireysel yalıtım yaptıran ve yeni yapılan verimli binalar dikkate alındığında yaklaşık 5.6 milyon konutun yalıtıma ihtiyacı olduğunu söyleyen Pelesen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının paylaştığı verilere göre Türkiye'de 654 bin 925 Enerji Kimlik Belgesi bulunduğunu bu belgelerden ise sadece 2 bin 234 tanesi A sınıfı gerekliliklerini sağlayacak şekilde düzenlendiğini belirtti.

En kötüsü 'G' en iyisi 'A'

Enerji Kimlik Belgesi'nde; binanın enerji tüketimi ve sera gazı salımı A ile G arasında sınıflandırıldığını da söyleyen Pelesen konuşmasına şu şekilde devam etti:

''Binalar için en kötü performansı temsil eden G sınıfı binalarda, enerji tüketimi ve sera gazı salımı çok yüksektir. G sınıfı binalar; yasalarca öngörülen asgari şartlardan en az yüzde 75 daha fazla enerji tüketmektedir. D sınıfı binalar ise yasalarca öngörülen asgari şartlarda veya bu şartlardan yüzde 19 daha fazla enerji tüketmektedir. Enerji kimlik belgesinde C sınıfı olarak atanmış olan binalar yasalarca öngörülen asgari şartlardan yüzde 1 ile yüzde 20 arasında, B sınıfı olarak atanmış binalar ise yüzde 21 ile yüzde 60 arasında daha az enerji tüketmektedir. Enerji performansı en üst seviyede olan A sınıfı binalar ise yasalarca öngörülen asgari şartlardan en az yüzde 61 daha az enerji tüketimine sahiptir.''

3 bin 500 TL'ye yalıtım

Yeni yapılan bir binada ısı yalıtımının maliyeti, toplam maliyetin yüzde 2 ile 5’i kadar olduğunu da söyleyen Pelesen, 100 metrekarelik bir konutu olan vatandaşa yalıtım uygulamasının maliyetinin ise 3 bin 500 – 7 bin 600 TL arasında değişebileceğini belirtti.

Faturalar düşecek

Binaların ısı yalıtımı ile enerjide yüzde 50’ye varan oranda tasarruf yapabileceğini tüm binaların ısı yalıtımlı hale getirilmesi halinde ise ülkenin toplam enerji faturasının yaklaşık yüzde 15 azalacağını söyleyen Pelesen, ısı yalıtımıyla, ülke ekonomisi ve çevre kirliliğini önlemeye sağlanan katkının yanında, binanın değerinin yükseleceğini belirterek ''Çünkü binanın harcadığı enerji miktarı, evlerin satılmasında veya kiralanmasında artık belirleyici etken oldu.'' dedi.

Konut kredilerine yeni düzenleme!