21 / 03 / 2023

Boğaziçi'nde 40 mahalle imar barışından yararlanacak!

Boğaziçi'nde 40 mahalle imar barışından yararlanacak!

Boğaziçi öngörünüm bölgesinde bulunan ve bu nedenle imar barışı kapsamında yer almayan bazı bölgelerin yapı kayıt belgesi almalarına izin verildi.Boğaziçi öngörünüm bölgesinde imar affı kapsamına girmeyen bazı bölgelerin yapı kayıt belgesi almalarına izin verildi.

CNNTürk'te yer alan habere göre, Anadolu Yakası'nda olmak üzere Boğaziçi'nde 40 mahalle imar affı kapsamına girdi. İmar affı uygulamasından yararlanabilecek yeni bölgelerin toplamda Beşiktaş ilçesi kadar bir alan teşkil edeceğini belirten Tektaş İmar Affı Uzmanı ve İnşaat Yüksek Mühendisi Hakan Çatalkaya, "Bu da ciddi bir başvuru sayısının daha olacağı anlamına geliyor. Normalde yıl sonunda bitecek olan başvuru süresinin uzatılmasının çok iyi olacağını düşünüyoruz" diye konuştu.

Boğaziçi nde 40 mahalle imar barışından yararlanacak!

İmar affı kapsamına Boğaziçi öngörünüm bölgesinin de alınmasını sağlayan ilgili yasa tasarısı geçtiğimiz günlerde TBMM'den geçti. Yeni tasarıya göre, Boğaziçi Kanunu kapsamında yer aldığı için daha önce imar affına dahil edilmeyen toplam 40 mahalle artık imar barışı başvurusu yapabilecek. Söz konusu mahalleler deniz gören değil de deniz görmeyen tepenin arkasında bulunan yapılardan meydana geliyor. 

İlk imar affı kanununda yoktu

Haziran ayında başlayan imar barışında bazı kısıtlamalar olduğunu söyleyen Tektaş İmar Affı Uzmanı ve İnşaat Yüksek Mühendisi Hakan Çatalkaya, "Bu kısıtlamalardan bir tanesi Boğaziçi kanunu kapsamında bulunan yerlerin imar affı başvurusunda bulunamamasıydı. Bir diğer kısıtlamayla tarihi yarımada bölgesindeki Sultanahmet ve Topkapı etrafında bulunan binalar imar affından yararlanamıyor. Diğer üçüncü kısıtlama ise Çanakkale Şehitleri bölgesi içindeki kaçak yapılmış binalar imar affından yararlanamıyor" ifadelerini kullandı.

Boğaziçi Kanunu kapsamındaki yerlerden ilk olarak Sarıyer bölgesinde bulunan hak sahiplerinin İmar Affından yararlanmak için bakanlığa talepte bulunduğunu anlatan Çatalkaya, şu ifadeleri kullandı: "Yapılan girişimler neticesinde Sarıyer'de belli bölgelerdeki alanlar imar affından faydalanabildi. Ancak Boğaziçi öngörünümü kapsamında kalan alanlar için de hak sahipleri Bakanlığa başvuruda bulunmaya başladılar. Bakanlık, Boğaziçi öngörünümü kapsamında bulunup deniz gören değil de deniz görmeyen tepenin arkasında bulunan yapılar için bir çalışma gerçekleştirdi. Kanun tasarısı yayınlandı ve Meclis'ten geçti. Cumhurbaşkanı'nın imzası bekleniyor. Bu kanun kapsamında sahil kısmında bulunan binalar, yalılar başvuruda bulunamayacak. Sadece Boğaz'ı görmeyen öngörünüm kapsamında olan yerler imar affından yararlanabilecek."

Beşiktaş kadar bir alan

İmar barışından yararlanabilecek yeni bölgeler toplamda Beşiktaş ilçesi kadar bir alan teşkil ettiğini ifade eden Çatalkaya, bunun da ciddi bir başvuru sayısının daha olacağı anlamı taşıdığını kaydetti. Kanun imzalandıktan sonra bu bölgelerdeki hak sahiplerinin imar affından yararlanılabileceğini belirten Çatalkaya, "Yapı kayıt belgeleri alıp iskanlı tapularını alabilirler. Ancak burada önemli olan nokta doğru beyan yapılması. İmar affı başvurusunda binayla ilgili yıkım kararı ya da idari para cezası varsa yapı kayıt belgesiyle bunlar iptal oluyor." şeklinde konuştu.

Hedefe ulaşmak için süre uzatılmalı

İmar barışı başvurularında sürenin 31 Aralık'ta dolacağını hatırlatan Çatalkaya, şimdiye kadar yaklaşık 10 milyon başvuru yapıldığını ancak hedefin 15 milyon olduğunu vurguladı. Bu hedefe ulaşılması ve hak sahiplerinin yapı kayıt bedellerini rahat ödeyebilmeleri için sürenin uzatılması gerektiğini düşündüklerini belirten Çatalkaya, ayrıca Boğaziçi imar affı kapsamındaki hak sahiplerinin başvuru yapabilmesi için de sürenin uzatılmasının çok iyi olacağının altını çizdi.

Boğaziçi nde 40 mahalle imar barışından yararlanacak!

İmar affından yararlanabilecek yeni bölgeler:

Sarıyer imar affına giren yerler:

Rumeli Kavağı içi kısımları, Yeni Mahalle, Merkez, Kocataş, Maden, Büyükdere, Çayırbaşı, İstinye ve Yeniköy'ün bazı bölümleri, Cumhuriyet, Kireçburnu, Tarabya üstü ,Rumeli Feneri, Rumelihisarı ile Baltalimanı'nın bir kısmı, Kireçburnu, Rumelikavağı

*Beşiktaş Ortaköy Camii'nden İstinye'ye olan Emirgan ve Bebek imar affı kapsamında değil.

Beykoz imar affına giren yerler:

Anadolu Kavağı, Anadolu Feneri, Yalıköy, Beykoz Merkez, Gümüşsuyu, İncirköy, Çubuklu, Çiğdem, Paşabahçe, Anadoluhisarı, Göksu, Göztepe

Üsküdar imar affına giren yerler:

Kuzguncuk, Beylerbeyi, Küplüce, Kirazlıtepe, Çengelköy, Kuleli ile Kandilli'nin bir kısmı

Boğaziçi öngörünüm imar barışı kapsamına resmen alındı!

Boğaziçi Öngörünüm İmar Barışı Kanunu!
Geri Dön