425 yıllık Çemberlitaş Hamamı'na Bahar Korçan girdi

425 yıllık Çemberlitaş Hamamı'na Bahar Korçan girdiTarihi Çemberlitaş Hamamı, 2 milyon Euro yatırımla hamamın yanı sıra spa merkezi özelliği de kazanacak. Personel kıyafetlerini ünlü modacı Bahar Korçan tasarlayacak.


İSTANBUL'UN önemli turistik sembollerinden biri olan Çemberlitaş Hamamı, 2 milyon Euro yatırımla sağlık merkezine dönüştürülüyor. Hamamın işletmeci şirketi Çemberlitaş Hamam İşletmeciliği'nin ortaklarından Ruşen Baltacı, 425 yıllık hamamı günlük sağlık merkezi olarak hazırladıklarını söyledi. Değişimle birlikte personel sayılarının artacağını, personel içinde sağlık ekibinin de olacağını kaydeden Baltacı, personelin kıyafetlerinin ise ünlü modacı Bahar Korçan tarafından hazırlanacağını belirtti.


ÜNİVERSİTE DESTEĞİ


KORÇAN'IN bu iş için para talep etmediğine işaret eden Baltacı `Bize `birinin bu işe el atması lazım' dedi. Bugüne kadar gelin beraber çalışalım diyen bir hamam olmamış' dedi. Baltacı, personel sayılarının projeyle birlekte 30'dan 70'e çıkacağını ifade etti. Proje için İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Hidroloji ve Klimatoloji Kürsüsü ile işbirliği yaptıklarını ve üç yıldan beri çalışmaları sürdürdüklerini ifade eden Baltacı, `Çemberlitaş Hamamı Macaristan ve Çekoslovakya'da olduğu gibi şehir içinde günlük kür merkezi olarak hazırlanıyor. Çevrede 4-5 yıldızlı oteller ve diğer tesislerde konaklayanlar tedavi amaçlı hamamdan faydalanacaklar' dedi.


Hamamda çamur banyosu, fizik tedavi gibi bölümlerin de olacağına, masaj yaptırılabileceğine dikkat çeken Baltacı, Avrupa Kaplıcalar Birliği'ne üye olduklarını, 2008 yılından itibaren de yayınlarında yer alacaklarını ifade etti. Hamamın bir anlamda spa özelliğine kavuşacağına dikkat çeken Baltacı, `Hamam özelliğinin yanı sıra tedavi edici üniteler de eklenecek. İlk bölüm iki ay sonra hizmete girecek. Hamamın orjinal bölümlerine dokunmuyoruz. Soyunma bölümlerinin fonksiyonu değişiyor. Planımız projenin yıl sonuna kadar tüm fonksiyonlarıyla hayata geçirilmesi' dedi. Baltacı, hamama yılda 70 bin kişinin geldiğini, bunun yüzde 40'ının Türk olduğunu da sözlerine ekledi.BELMA TOPRAK