49 turizm şirketi vergi, resim ve harç istisnası aldı!

49 turizm şirketi vergi, resim ve harç istisnası aldı!Döviz kazandırıcı faaliyetlerinden dolayı 2014 yılının ilk 6 ayında 49 turizm şirketi, Ekonomi Bakanlığından vergi, resim ve harç istisnası alma hakkı elde etti. İstisna alan 49 şirketin 35'inin merkezi Antalya'da bulunuyor.


Döviz kazandırıcı faaliyetlerinden dolayı 2014 yılının ilk 6 ayında 49 turizm şirketi, Ekonomi Bakanlığından vergi, resim ve harç istisnası alma hakkı elde etti. 


Döviz kazandırıcı faaliyetlerinden dolayı 2014 yılının ilk 6 aynıda 49 turizm şirketi vergi, resim ve harç istisnası aldı. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği verilerinden yapılan derlemeye göre, yılın ilk yarısında 49 turizm şirketi elde edecekleri döviz gelirini beyan ederek, Ekonomi Bakanlığından 228 milyon 842 bin dolarlık gelire karşılık istisna talebinde bulundu.2013 yılının aynı döneminde 41 turizm şirketi 381 milyon dolar gelire karşılık vergi, resim ve harç istisnası alabilmişti. 


İstisna alan 49 şirketin 35'inin merkezi Antalya'da bulunuyor.İstanbul'dan 5, Ankara'dan da 3 şirket istisna hakka elde etti.Şirket bazında en yüksek gelir beyan eden turizm grupları arasında OTI Grup, Tantur Turizm, Aska Hotels, Sezer İnşaat, Elsanal, Porto Bello, Dorak Grup, Side Star Otelleri, Orange County ilk sıraları aldı.Öte yandan 49 istisnanın 32'sini bünyesinde oteller bulunan gruplar, 17'sini de seyahat acenteleri ve tur operatörleri almaya hak kazandı.


Hürses