5 bin kişiye daha KEY ödemesi yapılacak!

5 bin kişiye daha KEY ödemesi yapılacak!SGK, arşivlerde araştırma yaptı; 5 bin kişiye daha KEY parası çıktı. Bu arada mahkeme, yedek subaylıktaki KEY parasının da ödenmesine karar verdi. Kişiler alacaklarını 'www.keyodemeleri.com' sitesinden sorgulanabiliyor...


SOSYAL Güvenlik Kurumu (SGK), arşivlerde el feneri ile yaptığı araştırmada 5 bin kişinin daha Konut Edindirme Yardımı (KEY) bilgilerine ulaştı. 5 bin kişiye yaklaşık 2.5 milyon lira ödeme olacak. 6 yıl önce başlayan ödemelerde binlerce kişi evrakları olmadığı için ödemelerden yararlanamadı. 


Bilgileri hatalı giren kurum ve kuruluşların mağdur ettiği hak sahipleri ve KEY tutarım az bulanlar dava açtı. Açılan dava sayısı 4 bini geçerken, idare mahkemelerindeki davalar ağırlıklı olarak vatandaş lehine sonuçlanıyor. 

Mahkeme kararlarında, "Sorumluluk listeyi bildirmeyen, yanlış ileten kuruluşlarda" deniliyor. KEY ödemelerinde yargıdan ilginç bir karar daha çıktı. Bir doktor, yedek subay olarak çalıştığı döneme ait KEY'lerinin verilmesini istedi. Mahkeme, paranın ödenmesine karar verdi. 


Hazal Ateş/Takvim Gazetesi