03 / 07 / 2022

5 proje için 14 milyarlık yatırım yapılacak!

5 proje için 14 milyarlık yatırım yapılacak!

Proje Bazlı Teşvik Sistemi kapsamında Ankara, İstanbul, Bursa ve Adana'da 5 proje için 14 milyarlık yatırım yapılacak.Proje Bazlı Teşvik Sistemi kapsamında Ankara, İstanbul, Bursa ve Adana'da desteklenmesi kararlaştırılan 5 yatırımla ilgili Cumhurbaşkanı kararları Resmi Gazete'de yayımlandı. 

Sabah Gazetesi'nde yer alan habere göre; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 5 proje için toplam yatırım tutarının 14 milyar liraya ulaştığı açıklandı. Varank, "Bu projelerle toplam 3 bin kişiye yeni istihdam sağlanacak. Bu yatırımlar hayata geçtiğinde dış ticaret açığının azaltılmasına yıllık 1.4 milyar dolar katkı yapacak" diye konuştu.

EN BÜYÜK YATIRIM ADANA'YA

Proje bazlı teşviklerden yararlanan yatırımlar arasında; Adana'da Ceyhan Polipropilen A.Ş. tarafından hayata geçirilen 8.2 milyar lira yatırım tutarlı polipropilen üretim tesisi, Ankara'da Kalyon Güneş Teknolojileri A.Ş. tarafından yapılacak. 1.99 milyar lira yatırım tutarlı güneş paneli üretim tesisi, Ankara'da Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. tarafından yapılacak 1.4 milyar TL yatırım tutarlı rüzgâr tüneli tesisi, Bursa'da Asil Çelik A.Ş. tarafından gerçekleştirilecek toplam sabit yatırım tutarı 852 milyon TL olan dövme ürünleri üretimi tesisi ile İstanbul'da Baykar Makina Sanayi tarafından gerçekleştirilecek 600 milyon lira sabit yatırım tutarlı insansız hava aracı (İHA) ve sistemleri üretim tesisi yer alıyor.