5 yılda 1.5 milyon konutu dönüştüreceğiz!

5 yılda 1.5 milyon konutu dönüştüreceğiz! 5 yılda 1.5 milyon konutu dönüştüreceğiz!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yaptığı açıklamada, "Kararlıyız ve 5 yıllık süreçte yılda 300 bin konut dönüştüreceğiz." şeklinde konuştu.


 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Konya'nın Seydişehir ilçesinde, Seydişehir Atıksu Arıtma Tesisi Açılış Töreni'nde gerçekleştirdiği konuşmada, tesisin il ve ilçe için hayırlı olmasını diledi. 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, projelerinde çevre hassasiyetlerinin öne çıktığını söyleyen Kurum, Seydişehir'e bir millet bahçesi yapacaklarının, ilçenin tüm ihtiyaçlarını karşılama gayreti içerisinde olacaklarının müjdesini verdi.

81 ilde millet bahçesi yapmayı hedeflediklerini belirten Kurum, "Şu anda 41 ilde, 28 milyon metrekare alanda tam 74 millet bahçesi inşa ediyoruz. Hedefimiz her ilimizde en az 1 millet bahçesi yapmak. Seydişehirimize de bir millet bahçesi yapacağız." şeklinde konuştu.

Bakan Kurum, 31 Mart seçimlerinde bütün vatandaşlardan destek istediklerini belirterek şu şekilde konuştu:

"AK Parti iktidarı olarak 16 yıldır bu ülkede hizmet veriyoruz. 16 yıldır şehirlerimizin, milletimizin yaşam kalitesini arttırmak için belediye başkanlarımız, valilerimiz, bakanlarımız, milletvekillerimiz gece gündüz demeden çalışıyorlar. 16 yıllık süreçte siz değerli vatandaşlarımız her zaman liderimizin, sayın Cumhurbaşkanımızın arkasında durdunuz. Bu 16 yıllık süreçte şehirlerin adeta çehresi değişti. Hizmet götürme noktasında şehirlerimiz, belediyelerimiz birbirleriyle yarıştı. Hastanelerimiz, okullarımız, yollarımız, yeşil alanlarımız...Tarım ve turizm alanında şehre hizmet edecek istihdam alanları yapıldı."   

Aşk ile çalıştıklarını, vatandaşa hizmetten yorulmadıklarını dile getiren Kurum, "Gece gündüz demeden, tevazu içerisinde, samimiyet içerisinde, gönül belediyeciliğiyle, önce millet, önce memleket anlayışıyla inşallah hizmete devam edeceğiz." diye konuştu.

"5 yıllık süreçte yılda 300 bin konut dönüştüreceğiz"

Kentsel dönüşümle ilgili 81 ilde seferberlik ilan ettiklerini söyleyen Kurum, "Artık illerimizde, ilçelerimizde, köylerimizde riskli bina kalsın istemiyoruz. Kartal'da biliyorsunuz 21 canımız gitti. Artık bir can daha kaybetmek istemiyoruz. Başka ocaklara ateş düşsün, başka analar ağlasın istemiyoruz. Kararlıyız ve 5 yıllık süreçte yılda 300 bin konut dönüştüreceğiz." şeklinde konuştu.

Hem Konya merkezinde hem de ilçelerde alt gelir grubu, orta gelir grubu ve memur vatandaşlar için sosyal konutlar inşa edeceklerini söyleyen Kurum, özellikle alt gelir grubu vatandaşların kolay bir şekilde ev sahibi olabileceğini belirtti.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay'ın Konyalı vatandaşlara önemli hizmetler yaptığını söyleyen 31 Mart seçimlerinden sonra da Başkan Altay'ın hız kesmeden vatandaşa hizmete devam edeceğini belirtti.

Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak da vatandaşın refah, huzur ve güvenlik içinde yaşaması için devletin bütün kademelerinin seferber olduğunu belirtti.

Bu enerji ve bu sinerjinin arkasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın olduğunu dile getiren Toprak, "Yaklaşık 2 ay önce ilimize bir ziyarette bulunmuştu. O gün 1,5 milyar lira değerinde 99 tesisin açılışını yaptık. Aradan daha 1-2 ay geçmeden ilimizin her köşesinde açılışlar son sürat devam ediyor. Devletimizin bütün imkanları yatırımlara, hizmete, halkımızın mutluluğuna gidiyor." şeklinde konuştu.

 

Bakanlık'tan 81 ile genelge: Riski binalar 3 ay içinde bildirilecek!

Türkiye'de yenilenmesi gereken 7 milyon konut var!