Türkiye'de yenilenmesi gereken 7 milyon konut var!

Türkiye'de yenilenmesi gereken 7 milyon konut var! Türkiye'de yenilenmesi gereken 7 milyon konut var!

Türkiye'de yenilenmesi gereken 6, 7 milyon konut olduğunu söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ''2023 yılına kadar 1,5 milyon dönüştürülmesi gereken acil konutları dönüştüreceğiz'' diye konuştu.


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bir dizi açılış ve ziyaretlerde bulunmak için memleketi Konya'ya geldi. 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, ilk olarak AK Parti Konya İl Başkanlığı'nın Seçim Koordinasyon Merkezi'nin açılışına katılan Bakan Kurum, açılıştaki konuşmasında Cumhur İttifakı'na değindi. 

Bakan Kurum, ''Aslında bakarsanız Cumhur İttifakı masa başında kurulmuş bir ittifak değildir. 15 Temmuz gecesi hain darbe girişimi esnasında vatanın, milletin, bayrağın bütünlüğü için sahada mücadele edilmiş bir ittifaktır. Dolayısıyla bu ittifak, ülkemizin 2053'ünü, 2071'ini ve 100 yıllık sürecini teminat altına alacak çok önemli bir ittifaktır'' açıklamasında bulundu.

''Vatandaşımızın gönlüne, kalbine talibiz''

CHP'yi eleştiren Bakan Kurum, şu açıklamalarda bulundu: ''Cumhuriyet Halk Partisi seçim manifestosunu açıkladı. Sloganı 'Mart'ın sonu bahar'. Bu ülke, bu şehirler CHP döneminde ne zaman baharı gördük ki, bu Mart’ın sonunda görsün. Biz onların belediyecilik kariyerini, belediyecilik karnesini biliyoruz. İkisi de sıfır. 1994'te Sayın Cumhurbaşkanımız, İstanbul'a geldiğinde çöp, çukur ve çamurla uğraştı. Gördük ki, Haliç temizlenebiliyor. Vatandaşlarımıza o çöp dağlarını bıraktığı o şehir temizleniyor. Şehrin 50 yıllık içme suyu ihtiyacı karşılanabilir. Sosyal belediyecilikle her kesime  dokunabiliyorsunuz. Dolayısıyla Cumhuriyet Halk Partisi'nin milletimiz nezdindeki bıraktığı iz; çöp, çamur, çukur belediyeciliğidir. Biz gönül belediyeciliğine talibiz. Biz, vatandaşımızın gönlüne, kalbine talibiz. O noktada Sayın Cumhurbaşkanımız, bizim manifestomuzu açıkladı. 11 maddelik manifestomuz vardı ve 8'i bizimle alakalı, bakanlığımızla alakalıdır.'' 

''7 milyon konut yenilenmeli''

Kentsel dönüşümün elzem olduğunu ve Türkiye'de 6- 7 milyon konutun yenilenmesi gerektiğini söyleyen Bakan Kurum, bunun için 81 il valiliğine genelge gönderdiklerini açıkladı.

Kurum, ''Türkiye'de yenilenmesi gereken 6, 7 milyon konut var. Bu konutları yılda 300 bin tanesini yapmak üzere, ilk 5 yılda, 2023 yılına kadar 1,5 milyon dönüştürülmesi gereken acil konutları dönüştüreceğiz. Buna ilişkin 81 il valiliğimize genelge gönderdik. Bu genelge çerçevesinde valililerimiz, belediye başkanlarıyla birlikte şehrin, öncelikli acil dönüşmesi gereken riskli alanları belirlemek suretiyle bu alanlardan başlayarak dönüşüm işini gerçekleştirecekler'' ifadelerini kullandı.

Şehirlerde yapılacak millet bahçeleri hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, 81 ildeki millet bahçesiyle Türkiye genelindeki kişi başı yeşil alan miktarı 15 metrekareye çıkaracaklarının altını çizdi. 

Murat Kurum: Yılda 300 bin konut dönüşecek!