500 bin kişi yüzde 5 BSMV'nin peşinde

500 bin kişi yüzde 5 BSMV'nin peşinde

Dar gelirli vatandaşların kira öder gibi konut sahibi olmasını öngören mortgage sisteminde, faiz üzerinden alınan yüzde 5 oranındaki Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) sıkıntısı yaşanıyor. Yasada yer alan "konut kredilerinin faizinden BSMV alınma 

BSMV'lerin ödenmesinde Maliye Bakanlığı ile bankalar arasındaki anlaşmazlık çıkarken, yasa çıkmadan önce konut kredisi kullanan 500 bin tüketiciye, "üç aylık BSMV"leri geri ödenemedi. Mortgage sisteminde yaşanan BSMV sıkıntısının ayrıntıları şöyle:

YASAYLA KALDIRILDI

6 Mart 2007 tarihinde yürürlüğe giren Mortgage Yasası'yla, konut kredilerinin faizleri üzerinden alınan yüzde 5 oranındaki BSMV kaldırıldı. Yasada, yasa çıkmadan önce konut kredisi kullanan 500 bin tüketicinin de "mortgage sistemine" geçmeleri halinde BSMV'den muaf olmaları öngörüldü.

Yasa çıkmadan önce konut kredisi kullanan 500 bin vatandaşın yüzde 98'i, yasa ile kendilerine tanınan üç aylık sürenin dolmasının ardından 5 Haziran 2007 tarihinden itibaren mortgage sistemine geçti. Bu tarihten itibaren de konut kredilerinde "BSMV" sıkıntısı başladı. Bazı bankalar, konut kredisi müşterilerinden BSMV tahsil etmeye devam ederken, bir kısmı da BSMV tutarını, kredilerin son taksitlerine yayarak, tüketicilerin ödediği taksitleri değiştirmedi.

TOPU BİRBİRİNE ATIYORLAR

Yasaya göre, mart, nisan ve mayıs aylarını kapsayan üç aylık BSMV'lerin, konut kredisi kullanan tüketicilerin ödediği taksitlerden mahsup edilmesi gerekiyordu. Ancak bu uygulanmadı. Bankalar, üç aylık BSMV'lerin mahsup edilmesini isteyen müşterilerine, "Biz sizlerden tahsil ettiğimiz BSMV'leri Maliye'ye aktardık. Üç aylık BSMV'leri Maliye'nin ödemesi gerekiyor" cevabını verdi. Maliye Bakanlığı ise üç aylık BSMV'lerin, tüketicilerin ödeyecekleri kredi taksitlerinden mahsup edilmesi gerektiği görüşünü savunuyor. Tüketici ve Rekabeti Koruma Genel Müdürlüğü, tüketicilerin mahkemeye gitmesini önerdi.
(Akşam)