Hazine arazileri yarı bedelle çiftçilere kiralanacak!

Hazine arazileri yarı bedelle çiftçilere kiralanacak!Hazine’ye ait arazilerin çiftçilere kiralanması binlerce ailenin sevindirdi. 600 köyde 575 bin dekar arazi, 20 milyon lira bedelle kiralandı. 20 bin vatandaşın işlemi yapıldı.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde Hazineye ait atıl tarım arazilerinin çiftçilere kiralanması binlerce aileyi mutlu etti. Yaklaşık 200 bin çiftçi üretim için Hazine arazisi başvurusu yaparken, uygulama alanı olan 600 köyde 575 bin dekar Hazine arazisini 20 milyon TL bedelle kiralandı. 

Sabah'tan Hazal Ateş'in haberine göre; hak sahibi çiftçilere dağıtılan topraklar, tespit edilen bedel karşılığı 4 yıl ödemesiz şekilde 10 yılda ve 10 eşit taksitte faizsiz olarak ödeniyor. Hazine arazileri, Arazi Dağıtım Projeleri tamamlanıncaya kadar dağıtımda hak sahiplerinde istenilen koşullara sahip çiftçilere yıllık olarak kiralanıyor. Örnek yazlık ekiliş yapmak isteyen üreticilere de bu sezon için hazine arazisi tahsisi yapılmaya başlandı. 

14 BİN HEKTARDA ÜRETİM

Tarım ve Orman Bakanlığı Mayıs'ta atıl olan mülk, Hazine ve vakıf arazilerinin parsel bazında tespiti için çalışmalara başladı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, devlete ait Hazine arazileri ile az topraklı, topraksız çiftçi ailelerinin toprak sahibi olmasına yönelik Arazi Dağıtım Projeleri yapıldığını hatırlattı. Bu çerçevede 14 bin dekar Hazine arazisinde üretime elverişli olanlar belirlendi, birinci aşamada Erzurum, Erzincan, Kars, Bingöl, Kars, Kayseri, Muş ve Sivas'ta araziler tahsis edildi. 

21 PİLOT İL BELİRLENDİ

Program kapsamında çiftçilere bedelsiz kiralanacak atıl durumdaki bu araziler hububat, baklagiller, yağlı tohumlar ve yem bitkileri üretmek amacıyla kullanılıyor. 21 farklı ilde başlatılan pilot uygulamalarda, atıl duran hazine arazilerinin kullanıma açılması planlanıyor. Hazineye ait kullanılmayan tarım arazilerinin bulunuduğu köylerde ikamet eden çiftçilere, gençlere, kadınlara puanlama sistemiyle öncelik sağlanıyor.

4 YIL ÖDEMESİZ 10 EŞİT TAKSİT

Bakan Pakdemirli, bu yıla ilişkin kiralama çalışmalarının sürdüğünü dile getirerek, belirlenen bedel karşılığı 4 yıl ödemesiz 10 yılda 10 eşit taksitte faizsiz olarak ödendiğini hatırlattı. Bakan Pakdemirli, "Örnek yazlık ekiliş için hazine arazisi tahsisi genç çiftçi olması (18-40) olması, ürün yetiştiriciliği kurslarından belge almış olması, üretici örgütleri, taşınmazın bulunduğu köyde ikamet etmesi ve taşınmaza komşu tarlasının bulunması, hububat, baklagil, yağlı tohumlu bitkiler, yem bitkisi yetiştirecek olması, organik ve iyi tarım, sözleşmeli tarım yapanlar arasından puanlamaya göre yapılıyor" diye konuştu. 

Bu kapsamda yaklaşık 41.7 milyon metrekare Hazine arazisi kiralanacak. Süs bitkileri, aromatik bitkiler, ağaçlandırma çalışmaları ve hayvancılık faaliyetlerinin geliştirilmesi için araziler uygun kira bedelleri ile kiraya verilecektir. Bitki yetiştiriciliği için 12.7 milyon metrekare, hayvan yetiştiriciliği için ise 29 milyon metrekare yer kiralanacak.

20 BİN İŞLEM TAMAMLANDI

Tarım arazilerinin kiralanması konusunda 200 binin üzerinde başvuru yapılırken yaklaşık 20 bin vatandaşın kiralama işlemi de yapıldı. Hazineye tarım arazileri çiftçilere ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden 10 yıla kadar kiralama yapılıyor. Arazilerin daha etkin, verimli kullanmasını sağlayacak bu sistemle çiftçiler arazileri kiralayıp daha sonra da bedeliyle satın alabiliyor. On yıllık kira süresi bitince çiftçiler ister kira süresini uzatabiliyor, isterlerse bu arazileri satın alabiliyor.

2020'nin ilk 6 ayında 182 bin tarla, 154 bin arsa satıldı!

6 yılda 3 milyar 724 milyon metrekarelik hazine arazisi satıldı!