29 / 05 / 2023

8 maddede devre mülk sorununun temelleri!

8 maddede devre mülk sorununun temelleri!

Konut Siteleri Yönetimleri Danışmanı Nihat Dönmez, "8 maddede devremülk sorununun temelleri" konulu yazısını Emlakkulisi.com okurları için kaleme aldı. İşte Nihat Dönmez'in yazısı...Konut Siteleri Yönetimleri Danışmanı Nihat Dönmez, "8 maddede devremülk sorununun temelleri" konulu yazısını Emlakkulisi.com okurları için kaleme aldı. İşte Nihat Dönmez'in yazısı...

8 maddede devre mülk sorununun temelleri!

1. Maalesef ve ciddi şekilde, ülkemizde  iş disiplinsizliğinden yani bir işi “sondan başa planlayıp, baştan sona icra” prensibinden genel kopukluk dolayısı ile bir çok uygulamada olduğu gibi Devremülk konu ve kavramında da insanlarımız mağdur olmaktadır.

2. Bir çok insanımız Devremülk ile Devre Tatil kavramını bilmeden, bir o kadar ticaret erbabı da bilerek karıştırmaktadır.

3. www.emlakkulisi.com kurucu ve emektarı olan SN. Tebernüş Kireçci sayesinde, “testi kırıldıktan sonrası için değil testi kırılmasın” yaklaşımı bir çaba ile burada Devremülk konusunda yeni mağduriyetler yaşanmasının önüne geçme gayreti içinde olacağız.

4. Devremülk ile ilgili yayınlanmış kitaplar istisnasız uyuşmazlığın giderilmesine yönelik hukuk ağırlıklı içeriktedir. Yani bir anlamda bu kitaplar,  uyuşmazlık durumunda yapılacaklar, yapılmışlar, Yargıtay kararlarının yazıya dökülmesinden ibarettir.

5. Kimi insanımız da konuyu internetten araştırmaktadır, internet deniz suyudur içilmez. Yazarının sorumluluk yaptırım kaygısı olmayan internet mecrası ciddi algı yönetimi ve çöplük haline gelmiştir, -her çöplükte ne aradığını bilenler için elbette ki ciddi değerler vardır da “ ne aradığını bilmek için önce o arananla ilgili tam bilgi ve tecrübe “ gerekir-.

8 maddede devre mülk sorununun temelleri!

6. Buradaki yazılar, çabalar ; çok boyutlu olarak site/devre mülk yönetimleri yapısal-hizmet ve organizasyonu hakkında bu konuya ilgi duymuş emekli hakim-savcı- mülki amir-emniyet ve ordu mensupları ile  hali hazırda mesleğini aktif olarak yapmakta olan avukat, mimar-mühendis, mali müşavir ve sizler gibi site yönetimi profesyonelleri- gayrimenkul uzmanları ile üniversite profesyonel site yönetimi programlarını yürüten eğitmen ve site yönetimleri konusunda önde gelen medya kuruluşlarındaki  köşe ve sahaya yönelik kitap yazarlarından, çalıştay yönetmenlerinden oluşan amatör ruhlu, profesyonel tecrübeli saha-akademik bir ekibin ürünüdür.

7. Özellikle, Devremülk, Devre Tatil ile karıştırılacak bir kavram değildir. Bu karışıklık tıpkı site yönetimleri ile dernek, kooperatif, şirket gibi tüzel kişilikli sosyal veya  ticari organizasyonları karıştıran bazı ezber üzerinde ısrar eden meslek erbabı ve katılaşmış kendini yineleyen ama yenilemeyen tecrübelerin sonucudur.

8.Buradaki yazılarımızda saha tecrübesi ve akademik bilgimizle SSS (sıkça sorulan sorular) ortaya koyarak , böylece SYH (sıkça yapılan hatalar) önüne geçip, SYO (sıkça yaşanan olaylar) engelleyeceğimize inanıyoruz.

 

Nihat Dönmez SEM Eğitmeni      
www.famcoturk.com.tr 

Nihat Dönmez'den 3 kitap!
Geri Dön