‘Konut satın alırken yalıtımı da sorgulayın‘

‘Konut satın alırken yalıtımı da sorgulayın‘

Yalıtımla ısıdan yüzde 50 tasarruf edilebileceğini ortaya koyan İZODER, 'Yalıtım Yatırımdır' kampanyasında bilinçlendirme çalışmaları yapıyor..Isı, Su, Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER), Türkiye'de yalıtım bilincini geliştirmek, yalıtımın ülke ekonomisine ve bireylere faydalarını anlatmak amacıyla bir kampanya düzenliyor. Yalıtımın Türkiye için öneminin vurgulandığı bir toplantı düzenleyerek kampanyasını tanıtan İZODER'in raporlarına göre ısı yalıtımı ile Türkiye'nin yılda 7 milyar dolar tasarruf edilebileceği kaydedildi. Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Çağlar, İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Levent Ürkmez, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sedat Arıman, Yönetim Kurulu Üyeleri ve sponsor kuruluşların yöneticilerinin katıldığı toplantıda yeni yapılan binalarda ısı yalıtımının zorunlu olduğu da hatırlatıldı. İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Levent Ürkmez, konuşmasında Türkiye'nin en önemli sorunlarından birinin enerji kullanımındaki verimsizlik olduğunu belirterek, "Tükettiğimiz enerjinin üçte bir kadarı binalarda kullanılmaktadır. Yalıtım yapılmayan binalarda enerji tüketimi çok fazladır. Etkin bir ısı yalıtımı ile binalarda harcanan enerjinin ortalama yüzde 50'sini tasarruf etmek mümkündür" dedi.

'Bilinçsiz davranılıyor'
Isı yalıtımının enerji verimliliği sağlamada en etkin yollardan biri olduğunu ifade eden Ürkmez, "Sadece ısı yalıtımı ile Türkiye'nin enerji harcamalarında yıllık 7 milyar dolar tasarruf yapabiliriz" dedi. Ürkmez, şöyle devam etti: "Sektörün en önemli sorunlarından biri, yalıtım konusundaki bilinç eksikliği. Bu nedenle ülkemizin her yıl milyarlarca dolar kaybetmesini engellemeliyiz. Kampanyamızla ısı, su, ses ve yangın yalıtımı konularında kamuoyunu aydınlatıp, yalıtımın faydalarını paylaşacağız. Konut alırken, yalıtımın da sorgulanması gereken en önemli özellik olduğunu hatırlatacağız."
 
En iyi yalıtımlı yapı seçilecek
 
Türkiye'nin yalıtım konusundaki tek sosyal sorumluluk kampanyası olan 'Yalıtım Yatırımdır' kampanyası kapsamında, Yalıtım Kongresi, karikatür yarışması, En İyi Yalıtımlı Yapılar Yarışması, üniversite seminerleri gibi faaliyetler de gerçekleştirilecek. Kampanya, yalıtım sektörünün önde gelen kuruşlarının sponsorluğunda yürütülecek. Sponsorlar arasında Basf Yapı Kimyasalları, Betek Boya, Dow Türkiye, Mardav Yalıtım, Kalekim Kimyevi, İzocam, Marshall Boya Eczacıbaşı Karomic Yapı Kimyasalları bulunuyor.
 
(Sabah)