05 / 02 / 2023

ABD'deki mortgage sorunu büyürse konut satışlarındaki sıkıntı artar

ABD'deki mortgage sorunu büyürse konut satışlarındaki sıkıntı artar

Akçansa Genel Müdürü Mehmet Göçmen, ABD mortgage kredileri ile ilgili sorunun büyümesi halinde şu an darboğaza girmiş olan konut satışlarının iyice yavaşlayacağını ve inşaat sektörünün de bu durumdan olumsuz etkileneceğini söyledi. 


 
ABD'de son günlerde artan büyüme endişelerinin Türk inşaat sektörünü de etkilemesi bekleniyor. Akçansa Genel Müdürü Mehmet Göçmen, ABD'deki mortgage kredileriyle ilgili sorunun keskinleşmesi halinde zaten darboğaza girmiş olan konut sektöründe satışların daha da yavaşlayacağı uyarısında bulundu. Mortgage sisteminin Türkiye'de henüz emekle döneminde olduğuna dikkat çeken Göçmen, "İnşaat sektörünün yüzde 65'i konuttan oluşuyor. Yani toplam pastadan en büyük pay alan konut tarafında meydana gelecek bir aksama tüm inşaat sektörünü de olumsuz etkiler" dedi.


Arsa maliyeti yüksek


2006 yılının ilk yarısından itibaren faizlerdeki yükselişle birlikte Türkiye'de konut satışlarının yavaşlamaya başladığını vurgulayan Göçmen, "Türkiye'de konut üretme maliyetinin neredeyse yarısı arsaya ya da arsa geliştirme işlemlerine gidiyor. Bu da konut fiyatlarını artıran unsurların başında geliyor" diye konuştu. Göçmen, Türkiye'de ağırlıklı olarak üst gelir grubuna yönelik konut üretildiğini belirterek orta ve alt gelir grubunun konut bulmakta zorluk çektiğini bu grubun 30 yılda bile ödeyemeyeceği rakamlarda konutların üretildiğinin altını çizdi.


"Toplu Konut İdaresi bile üst gelir grubuna yönelik konut üretiyor" diyen Göçmen, şöyle devam etti: "Üst gelir grubuna yönelik konut üretenler, maket halindeki bir projeden satış yapmaya başladığı için finansman ihtiyacı çekmiyor. Orta ve alt gelir grubundan bu kadar hızlı para gelemeyebiliyor. Bundan dolayı konut üretenler üst gelir grubuna hitap etmeyi cazip buluyor."


Kapasitesi 8 milyon ton


Akçansa olarak 2007 yılını yüzde 20-25 civarında bir büyüme ile tamamlamayı hedeflediklerini belirten Göçmen, çimento satış fiyatlarının son bir yılda yüzde 3-4 civarında arttığına dikkat çekti. Sabancı Holding ve HeidelbergCement ortaklığında bulunan Akçansa, bu yılın ilk yarısında 102 milyon 103 bin YTL YTL net dönem kârı elde etti. Şirket, net satışlarını ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 33 oranında artarak 341 milyon YTL'nin üzerine çıkardı. Aktif toplamı 1 milyar 165 milyon YTL düzeyinde olan Akçansa'nın 191 milyon 447 bin YTL düzeyinde sermayesi bulunuyor.


Çanakkale Fabrikası'na yapılan 135 milyon dolarlık yatırımın yanı sıra Ladik Çimento Fabrikası'nın satın alınmasının ardından Akçansa'nın toplam çimento üretim kapasitesi 8 milyon tona ulaştı.


(Referans)

Geri Dön