23 / 09 / 2023

Abdi İpekçi de yabancılaştı

Abdi İpekçi de yabancılaştı

Alışverişin kalbi Nişantaşı'nın sosyetik caddesi Abdi İpekçi'deki dükkan kiraları uçtu. Caddeyi yerli markalar terkedince, meydan yabancılara kaldı.MAÇKA'DAN Nişantaşı'na uzanan ve adını da burada öldürülen gazeteci Abdi İpekçi'den alan Abdi İpekçi Caddesi'ndeki dükkanlar şimdi altın, hatta servet değerinde. New York'un ünlü 5'inci Caddesi, Hong Kong'un Causeway Bay Caddesi ve Paris'in ünlü Champs-Elysees Caddesi gibi dünyanın en pahalı caddeleri arasında ismi geçen gözde alışveriş merkezlerinden Abdi İpekçi Caddesi'nde artık yerli marka bulmak neredeyse imkansız. Kiraların yüksek olması nedeniyle her marka oraya giremiyor.

Mağaza kiralarının metrekarede 200-400 dolar arasında değiştiği Abdi İpekçi Caddesi'nde yer bulmak da çok güç. Bir yer boşaldığında ertesi gün doluyor. Hatta iş öyle bir aşamaya geldi ki, firmalar nedereyse açık artırmaya varan pazarlıklar içine girerek birbirleriyle yarışıyor. Emlakçılar ya da mal sahipleri mağaza tutmak isteyenlere `teklifiniz nedir' şeklinde yaklaşıyor. Son olarak Mavi Cafe, yerini Cartier'e 550 bin dolar bedelle devretti. Cartier'in burası için aylık 45 bin dolar kira ödemesi bu duruma tipik bir örnek. Üstelik iş, sadece kirayla da bitmiyor. Abdi İpekçi'de mağaza kiralamak için 2 yıllık kiraya eşdeğer hava paraları da konuşuluyor.

Bu yüzden de prestij amaçlı birkaç elit ya da butik markanın dışında yerli markalar Abdi İpekçi Caddesi'nde yer alamıyor. Bu caddede sadece Beymen, Vakko, Desa, Tekin Acar, Sait Koç ve İpek Kramer gibi parmakla gösterilecek kadar az sayıda yerli marka bulunuyor.

Bunun dışında Abdi İpekçi Caddesi'nde bulunan yabancı markalar arasında Louis Vuitton, Escada, Hugo Boss, Adidas, Marks&Spencer, GAS, George Smith, L'Occitane, Marine Rinaldi, Nort Sheild, Longchamp, Lacoste, Burberry, Camper, Tod's, Cartier, Roberto Cavalli, Ermegenildo Zegna ve Pavillon Chirstofle dikkat çeken isimler arasında yer alıyor.

Nişantaşı, 5'inci Cadde'nin dörtte bir fiyatını aştı

ABD'lİ emlak şirketi Cushman & Wakefield'ın dünyanın 47 ülkesindeki ünlü 233 alışveriş noktasındaki kiraları karşılaştıran raporuna göre, halen dünyanın en pahalı metrekare kirası New York 5'inci. Cadde'de bulunuyor. Ünlü 5'inci Cadde'de her bir metrekarelik alanın yıllık kira bedeli 14 bin 320 doları buluyor. Türkiye'de ise en pahalı alışveriş merkezi olarak bilinen Nişantaşı'nda ortalama 100 metrekarelik bir mağazanın aylık kirası 30 bin dolar civarında. Dolayısıyla bir metrekarenin yıllık kira bedeli 3 bin 600 dolar ediyor. Yani Nişantaşı'da kira bedeli 5. Cadde'nin dörtte birini aşmış durumda. Hong Kong'daki Causeway Bay yıllık metrekare kirası 12 bin 20 dolar ile 2'nci, Paris'teki Champ Elysees 8 bin 536 dolar ile 3'üncü. Yıllık kirası en çok artan yer ise Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'deki Khan Caddesi. Cadde, geçen yıla göre 17 sıra atlayarak 24'üncülüğe yükseldi. Bükreş'teki Magheru Bulvarı da 6 basamak yükselerek 30'uncu sıraya oturmuş durumda.

(Star)

Geri Dön