ABD'li milyarderler Kovid-19 dinlemedi! Servetlerini katladı!

ABD'li milyarderler Kovid-19 dinlemedi! Servetlerini katladı!

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle ekonomi ve sağlık alanında zor günler geçiren dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de, milyarderler servetlerine servet kattı. 


Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle ekonomi ve sağlık alanında zor günler geçiren dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de, milyarderler servetlerine servet kattı. 

AA muhabirinin, Amerikalı siyasi savunma grubu Americans for Tax Fairness tarafından açıklanan rapordan derlediği bilgilere göre, salgın döneminin başlangıcından Aralık'a kadar olan süreçte Amerikalı 651 milyarderin toplam serveti, 1 trilyon dolardan fazla artış kaydetti ve 4 trilyon doları buldu. 

Ülkede salgın kısıtlamalarının ortaya çıkmaya başladığı tarih olan 18 Mart 2020'de 2,95 trilyon dolar olan ABD'li milyarderlerin serveti, 7 Aralık 2020 itibarıyla yüzde 36 arttı ve 4,01 trilyon dolara çıktı. Listenin ilk 10 sırasında olan milyarderlerin toplam serveti ise yaklaşık 1 trilyon dolara ulaştı.

651 milyarderin toplam serveti, ABD nüfusunun neredeyse yarısı olan ve toplam 2 trilyon dolara sahip olan 165 milyon alt gelirlinin servetinin 2 katını buluyor. 

ABD

- "Ülkenin Kovid-19 yardım paketini hiçbir şey kaybetmeden karşılayabilecek durumdalar"

Raporda açıklamalarda bulunan Americans for Tax Fairness Yöneticisi Frank Clemente, şu ifadeleri kullandı:

"Amerika, hiçbir zaman bu kadar az kişinin bu denli büyüklükte bir servete sahip olduğunu görmedi. On milyonlarca Amerikalı, sağlık ve ekonomik sorunlarla boğuşmasına rağmen birkaç yüz milyarder ise servetlerini artırdı. Milyarderlerin pandemide kazandıkları paralar o kadar büyük ki ülkenin Kovid-19 yardım paketini, virüs öncesi servetlerinden hiçbir şey kaybetmeden karşılayabilecek durumdalar. Pandemideki servet artışları ile sadece bu milyarderler; ülkedeki her erkek, kadın ve çocuğa 3 bin dolarlık teşvik ödemesi yapabilirler ve hala 9 ay öncesinden daha zengin bir konumda olabilirler." 

ABD

- En çok teknoloji kazandırdı

Bloomberg Billionaires Index verilerine göre de teknoloji işi ile uğraşan iş adamlarının servetlerinde büyük artış meydana geldi. Özellikle e-ticaret ve otonom sürüş alanlarında faaliyet gösteren iş adamlarının servetlerinde büyük artışlar yaşandı. 

Geçen yılın aralık ayından bu yana servetini en çok artıran milyarder, Tesla, Space X ve Neuralink şirketlerinin sahibi Elon Musk oldu. Musk, bir yıllık dönemde servetini 127 milyar dolar artırarak 155 milyar dolara yükseltti.

En zenginler listesinin ilk sırasında yer alan Amazon'un sahibi Jeff Bezos ise servetini yaklaşık 73 milyar dolar artırdı ve 188 milyar dolara ulaştırdı. 

ABD

Milyoner hesaplarına yüzde 1.5 vergi önerisi!

Koronavirüs döneminde Türkiye'de 32 bin 232 kişi daha milyoner oldu!