08 / 12 / 2022

Açelya Apartmanı çevresindeki binaların yıkımı bayrama kadar tamamlanacak!

Açelya Apartmanı çevresindeki binaların yıkımı bayrama kadar tamamlanacak!

Geçtiğimiz haftalarda istinat duvarında çökme meydana gelen Ankara'daki Açelya Apartmanı'nın çevresinde yer alan 11 apartman için yıkım kararı alınmıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Gürgen yıkım işlemlerinin bayrama kadar biteceğini söyledi.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen,  Ankara  Çankaya'da çökme riski bulunan Açelya Apartmanı'nın bulunduğu alanda devam eden yıkım çalışmalarına yönelik açıklamalarda bulundu. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Gürgen yıkım çalışmaların bayram sonuna kadar tamamlanacağını dile getirdi. 

Açelya Apartmanı çevresindeki binaların yıkımı bayrama kadar tamamlanacak!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un talimatıyla Açelya Apartmanı'nın bulunduğu bölgede yürütülen çalışmalarda, apartmanının bulunduğu sokak ile inşaat çalışmalarının yürütüldüğü sokak arasında ciddi bir kot farkı olduğunu tespit ettiklerini belirten Gürgen şu açıklamalarda bulundu: 

"Bu iki sokak arasında kalan parseller ise birbirlerinden istinat duvarları ile ayrılmış durumdaydı. Binaların yaklaşık 50 yıllık olduğu gözetilerek yapılan incelemede, duvarın bütün bir hat boyunca hasarlı olduğu ve kaymanın diğer parsellere de etkisi olduğu görüldü. Bu yüzden sadece Açelya Apartmanı değil, altındaki istinat duvarının tehlike arz ettiği toplam 11 apartmanın yer aldığı 14 parsel, dönüşüm proje alanı olarak belirlendi."

Açelya Apartmanı'nda yaşayan vatandaşların gece vakti eşyalarını almadan evlerini tahliye ettiklerini anımsatan Gürgen, bakanlık tarafından mağdurlara 30 bin TL eşya yardımı yapılacağını söyledi. 

Açelya Apartmanı çevresindeki binaların yıkımı bayrama kadar tamamlanacak!

"Bugüne kadar 210 hak sahibine kira ödemesi gerçekleştirildi" 

Eşya yardımınun yanı sıra kira yardımı yapıldığını söyleyen Gürgen, Bakanlık tarafından yapılan eşya yardımının dışında kiracılara bir defaya mahsus olmak üzere 2 bin 500 lira, ev sahiplerine ise anahtar teslim edilinceye kadar ilk 5 ayı peşin olmak üzere aylık 1150 lira kira yardımı süreci başlatılmıştır. Bugüne kadar 210 hak sahibine kira ödemesi gerçekleştirilmiştir." dedi. Gürgen, İçişleri Bakanlığının da Ankara Valiliği aracılığıyla Açelya Apartmanı'ndaki vatandaşlara 10'ar bin lira yardım yaptığını belirtti.

İstinat duvarı çökmesi nedeniyle taşınma işlemlerinin hızlı bir şekilde yapıldığını söyleyen Gürgen, taşınma esnasında bina hareketlerinin gözlemlendiğini söyledi. 

"İçeriye hiçbir vatandaşın girmesine müsaade edilmemektedir" 

"Proje alanına giren diğer tüm apartmanlardaki vatandaşlarımızın eşyalarını almaları için hızlı bir organizasyon başlattık ve bir haftalık süreç içerisinde tüm taşınmaları gerçekleştirdik. Ancak taşınma sürecini uzatacak ve insanların hayatını tehlikeye atacak kapı, pencere gibi parçaların sökülmesine izin vermedik. Açelya Apartmanı'nın yıkımı Çankaya Belediyesi tarafından, diğer binaların yıkımı da Bakanlığımız tarafından gerçekleştirilmektedir. Yıkım başladığı için alan, şantiye alanı olmuştur ve şantiye sahasının güvenliği için içeriye hiçbir vatandaşın girmesine müsaade edilmemektedir."

Açelya Apartmanı çevresindeki binaların yıkımı bayrama kadar tamamlanacak!

Çevreye rahatsızlık vermemek için  iş yeri güvenliği gözetilerek yıkım çalışmasının dikkatli bir şekilde gerçekleştirildiğini belirten  Gürgen, "Yıkım sürecinde önceliğimiz, enkazın bir an önce kaldırılması değil, binaların kaymaya sebebiyet vermeden güvenli bir şekilde yıkılmasıdır. Dolayısıyla yıkım süreci birkaç hafta devam edecek. Bakanımız Murat Kurum'un da talimatıyla Ramazan Bayramı'na kadar yıkımı tamamlamayı hedefliyoruz. Alana yapılacak kentsel dönüşüm projesinin çalışmaları şu anda devam ediyor." şeklinde konuştu. 

Kimseye zarar gelmeden sürecin tamamlandığını söyleyen Gürgen şu açıklamalarda bulundu:

"Yıkım sürecinde önceliğimiz, enkazın bir an önce kaldırılması değil, binaların kaymaya sebebiyet vermeden güvenli bir şekilde yıkılmasıdır. Dolayısıyla yıkım süreci birkaç hafta devam edecek. Bakanımız Murat Kurum'un da talimatıyla Ramazan Bayramı'na kadar yıkımı tamamlamayı hedefliyoruz. Alana yapılacak kentsel dönüşüm projesinin çalışmaları şu anda devam ediyor."

Açelya Apartmanı çevresindeki 10 bina için yıkım kararı!
Geri Dön