16 / 08 / 2022

Açıklanan asgari ücret milyonlarca çalışanda şok etkisi yarattı! Erdoğan'ın açıklaması şaşırttı

Açıklanan asgari ücret milyonlarca çalışanda şok etkisi yarattı! Erdoğan'ın açıklaması şaşırttı

Milyonlarca işçinin alım gücünü doğrudan etkileyen asgari ücrete ek zam konusu 1 Temmuz 2022 Cuam günü açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kamuoyuna duyurduğu rakam milyonları şaşkına çevirdi. İşte detaylar...Asgari ücrete ek zam konusu aylardır konuşulduktan sonra nihayet açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ına asgari ücrete ilişkin kamuoyuna yapacağı açıklamaları merakla bekleyen işçiler duydukları rakam karşısında şaşkına döndü. Asgari ücrete yüzde 40 zam beklentisi vardı. Açıklanan rakam bunun altında kaldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan asgari ücreti açıklarken işverene 100 lira çalışan başına destek verileceğini söyledi.

İşte asgari ücretek ek zam konusunda yaşanan son dakika gelişmeleri:

Cumhurbaşkanı Erdoğan; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Türkiye İşverenleri Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Özgür Burak Akkol ve Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İş) Başkanı Ergün Atalay Temmuz'da asgari ücrete belirlenen zam oranını 'İstanbul Dolmabahçe Sarayı'nda kamuoyuna açıkladı.

Erdoğan, yeni asgari ücrete ek zammın yüzde 30 olarak belirlendiğini Temmuz'dan itibaren çalışanlara 5 bin 500 lira ödeneceğini açıkladı. Erdoğan, yeni asgari ücretin, net 5 bin 500 lira olacağını, işçi başına devletin işverenlere 100 lira destek vereceğini bildirdi. Bunun bir ara artış oldğuna dikkat çeken Erdoğan, asıl asgari ücret tespitinin yıl başında yeniden yapılacağını söyledi.. Erdoğan, ayrıca kamu çalışanları ve tüm emekli maaşına yüzde 40'ın üzerinde bir enflasyon farkı artışı yapılacağını ifade etti.

 Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.