12 / 08 / 2022

Adana Etnografya Müzesi kilise mi olacak?

Adana Etnografya Müzesi kilise mi olacak?

Adana Milletvekili Mevlüt Karakaya, Adana'da müzeye dönüştürülen fabrika binalarına ve bazı iddialara ilişkin sorularını Kültür Ve Turizm Bakanı Mahir Ünal'a iletti.Adana Etnografya Müzesi kilise mi olacak?


Adana Milletvekili Mevlüt Karakaya, Adana'da müzeye dönüştürülen fabrika binalarına ve bazı iddialara ilişkin sorularını Kültür Ve Turizm Bakanı Mahir Ünal'a iletti.


Karakaya, "Ülkemizin öncül tekstil işletmelerinden olan Milli Mensucat Fabrikası 1907 yılında Adana'da faaliyete açılmıştır. Uzun yıllardır hizmet dışı ve atıl halde bekleyen fabrika, 2013 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından içerisinde Kent Müzesi, Sanayi Müzesi, Etnografya Müzesi, Tarım Müzesi'ni de barındıracak şekilde yeniden tasarlanmıştır. 68 bin metrekarelik alanda yapılan kompleksin 2016 yılında hizmete açılacağı tahmin edilmektedir." dedi.


Müze çalışmalarına eş zamanlı olarak başlatılan ikinci bir çalışmanın da dikkatinden kaçmadığını belirten Karakaya,  "Merkez Kuruköprü mahallesinde bulunan  Adana  Etnografya Müzesi bilindiği gibi 1845'te kilise olarak açılmış daha sonra terk edildiği için 1924 yılında "Adana Müzesi" olmuş, 1983'ten itibaren de bugünkü adıyla ve yapısıyla hizmet vermektedir. 2013 yılında başlatılan tadilat sonrasında müzeye eski "kilise" siluetinin kazandırıldığı bariz ortadadır. Bunun yanında müzenin girişinde artık "Adana Etnografya Müzesi" değil, "Kilise Müzesi" yazmaktadır." diyerek sorularına geçti.


Bu bilgiler çerçevesinde;


1. Milli Mensucat Fabrikası'nın yerine yapılan müze kompleksi ne zaman hizmete açılacaktır?


2. Adana Etnografya Müzesi'nin kapatılacağı ve kiliseye dönüştürüleceği doğru mudur?


3. Adana'nın bir sembolü olan, bir asırdır müze olarak hizmet veren bu binanın kapısına "Kilise Müzesi" yazılmasında ve kiliseye dönüştürülmesinde hangi kamu yararı gözetilmektedir?