Adana için kentsel dönüşüm master planı hazırlanacak!

Adana için kentsel dönüşüm master planı hazırlanacak! Adana için kentsel dönüşüm master planı hazırlanacak!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün, ilçe belediye başkanlarıyla uyum içinde çalıştığını söyleyerek, “Bu uyum çerçevesinde tüm kente yönelik kentsel dönüşüm master planını hazırlayacaklar" dedi.


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu,  Adana  Büyükşehir Belediye Başkanı-Cumhur İttifakı Adayı Hüseyin Sözlü, Eski Bakan Fatma Gül Demet Sarı, AK Parti Adana Milletvekilleri ve bazı ilçelerin Cumhur İttifakı  belediye başkan adaylarıyla beraber Adana Valiliğini ziyaret etti. Adana Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre, Bakan Kurum, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’yle beraber, Adana’yı geleceğe taşıyacak projelere imza atacaklarını belirtti. Bakan Murat Kurum, halihazırda iş birliği yapılan ve gelecekte beraber çalışılacak dev projelerle ilgili önemli açıklamalar yaptı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM MASTER PLANI

Adana Valiliğinde basın toplantısı gerçekleştiren Bakan Kurum, Adana için çok verimli inceleme ve görüşmeler yaptıklarını söyleyerek, önümüzdeki süreçte verilecek yeni hizmetlerle ilgili bilgi aktardı. Uygulaması devam eden ve önümüzdeki dönemde hayata geçirilecek yeni yatırımların müjdesini veren Bakan Kurum, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün, ilçe belediye başkanlarıyla uyum içinde çalıştığını söyleyerek, “Bu uyum çerçevesinde tüm kente yönelik kentsel dönüşüm master planını hazırlayacaklar. O master plan çerçevesinde biz de hem Büyükşehir Belediyemize, hem ilçe belediyelerimize, Seyhanımıza, Ceyhanımıza, Çukurovamıza, Yüreğirimize ve diğer ilçelerimize destek verilmesi suretiyle bu kentsel dönüşüm sürecini hep birlikte yürütmüş olacağız. Daha önce aynı alan içinde Büyükşehir Belediyemizle birlikte, Göl Mahallesi’nde bir kentsel dönüşüm sürecini başlatmıştık. Bu son aşamaya geldi. 630 hak sahibini içeren projeyle ilgili bütün sorunlar çözüldü ve ihalesini inşallah bu yıl çinde yapmak suretiyle vatandaşlarımıza buradaki etabı başlatmış olacağız” şeklinde konuştu.

 

METRUK SANAYİ SİTELERİ İÇİN 8 BİN DÖNÜM YENİ ALAN

 

Daha önce Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün, yeni organize sanayi siteleri açılacağına dair verdiği bilgiyi destekler nitelikle açıklamalar da yapan Bakan Kurum, şehrin içindeki metruk sanayi alanlarının 8 bin dönümlük yeni alana taşınacağını kaydederek, boşaltılan alanların millet bahçeleri ve sosyal donatı alanlarının bulunduğu, şehir yaşamına katkı sağlayacak projelerle değerlendirileceğini söyledi.

Bakan Kurum, “Bu anlamda Adana Büyükşehir Belediyemize tam 400 dönüm alanı şehrin içerisindeki Hal’in taşınması için tahsis etmiştik ve bu süreç işletiliyor.  TOKİ  eliyle buraya ilk etapta 1000 ticari ünitenin inşaatı başlayacak ve talebe göre de etaplar halinde bu sanayi tesislerinin inşasını yapmak suretiyle şehrin içindeki o çöküntü alanlarını boşaltacağız. Adana’mız için çok önemli bir süreci de bu sayede başlatmış olacağız" dedi.