Adana'da antik dünyanın ilk çift şeritli yolu bulundu!

Adana'da antik dünyanın ilk çift şeritli yolu bulundu!Adana'da Dilekkaya köyü yakınlarındaki Anavarza Antik Kenti'nde bulunan ve "antik dünyanın ilk çift şeritli yolu" olarak nitelendirilen sütunlu yol, kazı çalışmalarıyla gün yüzüne çıkartılıyor.


Kazı çalışmalarının bilimsel danışmanlığını yapan Çukurova Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatih Gülşen AA muhabirine, 34 metre genişliğinde 2 bin 700 metre uzunluğundaki çift şeritli yolun bugüne kadar açığa çıkarılan antik dünyadaki en büyük cadde olduğunu söyledi.


Kilikya ovasının önemli merkezlerinden olan Anavarza Antik Kenti'nin 3 ile 5. yüzyılda en parlak dönemini yaşadığını ve Roma İmparatorluğu'nun Doğu Akdeniz'deki en önemli ordugah merkezleri arasında yer aldığını aktaran Gülşen, şunları kaydetti:


"Anavarza Antik Kenti, Helenistik ve Roma medeniyetinin yanı sıra Bizans, Sasani, Ermeni ve Osmanlı medeniyetlerinin kültür izlerini taşıyor. Antik kentte, anıtsal kapıdan başlayan 34 metre genişliğinde 2 bin 700 metre uzunluğunda çift şeritli sütunlu yol bulunuyor. Bu yol, bilimsel çalışmalar sonucu tespit edebildiğimiz ölçüleriyle bugüne kadar açığa çıkarılan antik dünyanın ilk ve en büyük ana caddesi olma özelliği taşıyor. Bu caddede, ilk etapta toprak altından kazılarla ortaya çıkartılan 250 metrelik kısmının döşeme taşları ve sütunlarının restorasyonunu hedefliyoruz."


Kentte, geçmiş yıllardaki yüzey araştırmalarında bin 360 sütun tespit edildiğini vurgulayan Gülşen, "Caddede 2,15 metre aralıklarla Korint (Antik Yunan'da en son ortaya çıkan mimari düzen) başlıklarla süslenmiş sütunlar bulunuyor. Sütunların tekrar ayağa kaldırılmasıyla dünyanın en görkemli antik kentlerinden biri yeniden ortaya çıkmış olacak" dedi.


Gülşen, antik kentte ana caddeyi diklemesine kesen iki cadde daha bulunduğunu, kenarlarında yer aldığı var sayılan dükkanlarla kanalizasyon sisteminin de araştırıldığını kaydetti.


Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkılarıyla gün yüzüne çıkarılmaya başlanılan çift şeritli yolun 250 metrelik bölümünün 3-4 yılda turizme açılacağını belirten Gülşen, "Geçen yıl aralıkta başlanılan çalışmalar için Bakanlığımız 1 milyon lira ödenek ayırdı. Çalışmaları, 20'si teknik personel 50 kişilik ekiple yürütüyoruz. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, antik kentteki kazı çalışmalarına büyük destek veriyor. Antik kentteki kazı çalışmaları tamamlandığında burası, yalnızca Anadolu'nun bilim ve kültürüne değil, tarihine de ışık tutacak" ifadelerini kullandı.


Gülşen, 4 bin dönümdeki Anavarza Antik Kenti'nin, Anadolu'nun bilinen en büyük antik kenti Efes'ten daha büyük yerleşkeye sahip olduğunu sözlerine ekledi.


AA