Adana'da restorasyon çalışmaları için 1 yılda 85 milyon TL yatırım yapıldı!

Adana'da restorasyon çalışmaları için 1 yılda 85 milyon TL yatırım yapıldı! Adana'da restorasyon çalışmaları için 1 yılda 85 milyon TL yatırım yapıldı!

Adana İl Kültür Turizm Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre yapımı devam eden kent müzesinin ve tarihi ören yerlerinin restorasyon çalışmaları için son bir yılda 85 milyon TL yatırım yapıldığını ifade edildi.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

TÜRSAB  Adana  Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Murat Şirin: "Adana Turizmine Sahip Çıkmalı" Türkiye Seyahat Acentalan Birliği (TÜRSAB) Adana Bölgesel Yürütme Kurulu Başkam Murat Şirin, istihdam açığının kapatılmasından sosyal yapının zenginleşmesine, kültürlerin kaynaşmasından dünya barışının gelişmesine kadar birçok alanda katkı sağlayan turizmin desteklenmesi gerektiğini belirtti. 


Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Adana Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Murat Şirin, istihdam açığının kapatılmasından sosyal yapının zenginleşmesine, kültürlerin kaynaşmasından dünya barışının gelişmesine kadar birçok alanda katkı sağlayan turizmin desteklenmesi gerektiğini belirtti. Şirin, "Bacasız sanayi" olarak bilinen ve katma değeri en yüksek sektör olan turizmin. cari açığı kapattığını, 52 sektörü beslediğini, çevre bilincinin artmasına katkıda bulunduğunu söyledi. 

"Bacasız sanayi" olarak bilinen turizmde yatırıma eklenen her bir liranın karşılığının yüzlerce misliyle geri döndüğünü hatırlatan Şirin, "Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde turizm, istihdamı ve piyasaları canlandırıcı katkısı, kalkınma için gerekli döviz girdisini sağlaması gibi nedenlerle ekonomik sorunların çözülmesinde bir çıkış noktası olarak görülmektedir" dedi. 


52 YAN SEKTÖRÜ BESLİYOR 

Turizmin, her şeyden önce ödemeler dengesi üzerinde olumlu etkileri bulunan bir dışsatım kalemi olduğuna dikkat çeken Murat Şirin, "Turizm gelirleri, özellikle dış finansman kaynaklarına gereksinim duyan kalkınma yolundaki ülkeler açısından büyük bir öneme sahiptir. Turizm yatırımları yüksek düzeyde döviz getirişi sağlar. Bu da cari açığın kapatılmasının en sağlıklı yoludur. 52 farklı yan sektörü besleyen turizm, inşattan mobilya sektörüne, otomotivden tarıma kadar büyük istihdam alanları yaratır" diye konuştu. 

ADANAMIZDA GEREKLİ TÜM İMKANLAR VAR TÜRSAB Adana Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Murat Şirin, bütün bu gerekçelerin Adana'daki turizmin de desteklenmesini zorunlu kıldığını kaydetti. Şirin; " Adanamız, turizm için gerekli olan stratejik konum, doğa, deniz, tarih, kültür ve yılın 300 günü güneş alan iklime sahip olmak gibi bütün nimetleri bünyesinde barındırmaktadır. Bizlere düşen bıı değerlerimize sahip çıkmak, en güzel şekilde ortaya çıkartılıp dünya mirası olarak turizme sunmaktır" dedi.

 

RESTORASYONDA BİRİNCİ ETAP TAMAMLANMAK ÜZERE 

Murat Şirin, Adana'nın tarihi kimliğini öne çıkartmak için. Adana Büyükşehir Belediyesi'nin başlattığı "Ali Münif Yeğenağa Sokak Sağlıklaştırması" restorasyon çalışmalarını da yerinde inceledi. 

Yapılan restorasyon çalışmalarının bir yıl gecikmeli olarak da olsa Kasım ayında tamamlanacağını belirten Şirin, bölgedeki yüzde 80 olan kaçak yapılaşmanın görüntü kirliliğine neden olduğunu ve bu yapıların biran önce tespit edilip kamulaştırılması gerektiğini kaydetti. 

İkinci etap kamulaştırma çalışmalarının da başladığı bilgisini aldıklarını belirten TÜRSAB Adana Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Murat Şirin, "Yapılan çalışmalar güzel, fakat yetersiz. Burada yapılması gereken çok iş var. Yapılanlar makyaj niteliğinde." dedi. Şirin sözlerine şöyle devam etti: "Tur operatörlerinin ve seyahat acentelerinin Adana'ya daha fazla turist getirebilmej leri için. Adana şehir merkezimizin tek tarihi ve kültür yolu olabilecek bu bölgemizin tamamının bir bütün olarak, her köşesinin göz estetiğine uygun şekilde düzenlenmeli. Alt yapı ve üst yapı çalışmaları profesyonel şehir planlayıcıları tarafından projelendirilmen. 

Avrupai bir görünüm kazandırılmalı. Bunun için de Adana Büyükşehir Belediyesi ve Seyhan Belediyesi'nin buradaki kamulaştırma çalışmalarını bir an önce hızlandırması gerekmektedir" 


ADANA'DA 1 YİLDA RESTORASYON ÇALİŞMALARİ İÇİN 85 MİLYON TL YATIRIM 

Adana İl Kültür Turizm Müdürlüğü'nden aldıkları bilgiye göre yapımı devam eden kent müzesinin ve tarihi ören yerlerinin restorasyon çalışmaları için son bir yılda 85 milyon TL yatırım yapıldığını ifade eden Şirin, şöyle konuştu: "Başta Kültür ve Turizm Bakanımız Ömer Çelik olmak üzere. Adana İl Kültür Turizm Müdürlüğü, TÜRSAB, Adana Rehberler Odası ve Adana Ticaret Odası ile birlikte çalışmalarımız devam ediyor. 

Anavaıza Kalesi, Yumurtalık Eros Mozaiği, Tatarlı Höyüğü. Tepebağ Höyüğü, Yılan Kale. Tumlu Kalesi, Sirkeli Höyüğü. Misis Höyüğü. Magarsus gibi Adana'nın tarihi dokusunu yansıtan birçok bölge, proje kapsamında yer alıyor. Bu bölgelerde yapılan kazı çalışmaları da halen devam ediyor. 

Bütün bu projelerin tamamlanmasıyla birlikle, Adana turizmde Türkiye'nin parlayan yıldızı olacak" 

Adana Güney Haber Gazetesi

pus