Adana'nın imar problemi artıyor!

Adana'nın imar problemi artıyor!

Kentte uzun zamandır yaşanan imar problemlerinin eksilmeden devam ettiğini açıklayan Mimarlar Odası Adana Şube Başkanı Ozan Tüzün, “Son yıllarda çıkarılan imar yönetmeliklerindeki karmaşa, sektörde yeni bir problemin oluşmasına neden olmuştur” dedi.


TMMOB Mimarlar Odası  Adana  Şube Başkanı Ozan Tüzün, yaptığı açıklamada 1985 yılından bu yana, yerel ve ulusal bazda sayısız defa değiştirilen imar yönetmeliklerinin, Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı’nın son düzenlemesi ile çoklu hukuk sistemine dönüştürüldüğünü söyleyerek “Danıştay’ın geçici 6. Madde ile ilgili olarak; “kazanılmış haklar koşullarına aykırı olması” ve “düzensiz imar uygulamalarına sebebiyet vereceği” kararına (2015/1064 sayılı) rağmen uygulama, 2016 Aralık ayında yayınlanan genelge ile haziran 2017 dek uzatılmıştır. Sonuç olarak, İnşaat ruhsatları, üç ayrı yönetmelik ve sayısız genelgeye bağlı olarak hazırlanacak projelere göre düzenlenmektedir. Bunun adı kaostur” dedi.

 

Başkan Tüzün, “Eşit durumda olan kişilere farklı hukuk kurallarını tercih etme yolu açan dava konusu düzenlemeler, anayasa ve imar mevzuatına aykırı bulunmuş olmasına rağmen,  inşaat ruhsatı alma koşullarında geçerli çok sayıda yönetmelik ve genelgeyle herkes kendi hukukunu seçmektedir. Bu düzen kendi inisiyatifleri ile oluşmamış olsa bile, Yerel yönetimlerimiz de, açıklık ve ortak dil oluşturma çağrılarımıza sessiz kalmak suretiyle kendi hukuklarını sürdürme yolunu seçmektedirler. Gelinen bu noktada yerel yönetimler kaos ortamını iyi idare edemeyerek bu sınavda başarısızlık göstermektedirler. Açık olmadığı için kontrol edilemez ve belli kurallara bağlanmayan denetim, mesleğini düzgün yapmak isteyen gerek meslektaşlarımız, gerekse yapımcı müteahhitlik firmaları arasında haksız rekabete sebep olmakta, yaratılan düzensiz imar uygulamalarıyla  kent ve kentlinin haklarını ihmal etmektedirler. İmar düzenlemelerinde ve yapılaşmada ki açıklamaya çalıştığımız çoklu hukuk haziran ayına kadar devam edecek. Ancak,  çağrılarımıza cevap alamadığımız yerel yönetimler bu kaos ortamının sürdürülmesindeki başarısızlıklardan, sektörde ve kentte yarattıkları olumsuzluklardan sorumlu olacaklardır. Kamuoyuna saygı ile duyuruyoruz.” diye konuştu.


Adana Çukurova Press