Adil Karaismailoğlu'ndan Kanal İstanbul açıklaması! 

Adil Karaismailoğlu'ndan Kanal İstanbul açıklaması! 

Karayolları 71. Bölge Müdürleri Toplantısı'nda konuşan Ulaştırma  Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kanal İstanbul Projesi'ne yönelik açıklamalarda bulundu. 


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, önceki gün Karayolları 71. Bölge Müdürleri Toplantısı'nda açıklamalarda bulundu. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Bakan Karaismailoğlu, Kanal İstanbul Projesi ve hayata geçen projeler hakkında bilgi aktardı. 

Kanal İstanbul'un tamamlanmasıyla Marmara Bölgesi'nin, limanları, lojistik bölgeleri, demiryolu bağlantıları,  Marmaray  ve büyüyen endüstrisi ile Avrasya'nın merkezi olacağını belirten Karaismailoğlu "İstanbul kuzeyi ise Kanal İstanbul, İstanbul Havalimanı, ticari limanları, Kuzey Marmara Otoyolu ile demiryolu bağlantıları ve lojistik üsleriyle dünyanın en önemli lojistik merkezi haline gelecek." dedi.

Yatırımların gelişmiş bir ülke olmaya yönelik planların bir parçası olduğunu belirten Karaismailoğlu, toplam yatırım miktarı içinde yapmayı planladıkları önemli işlerin yüzde 51'ini tamamladıklarını kaydetti.

Karaismailoğlu, 2021-2023 döneminin yatırımlara hız verecekleri yıllar olacağını bildirdi.

"İstanbul, dünya ticaretinin odak şehri olacak" 

Türkiye'nin İngiltere'den Çin'e uzanan orta koridorun da büyümesi ile dünya ticaretinin en önemli kavşak noktası olduğunu vurgulayan Karaismailoğlu, sözlerini şunları söyledi: 

"Dünyada artan yük trafiği ve bunun deniz yolu ile taşınması, ülkelerin yüklerini Karadeniz'e indirip Boğazlar'dan Güney'e ve Orta Koridor'a aktarma çabaları, Karadeniz ve Hazar'daki enerji hareketliliği ve Karadeniz ile Ege kıyılarında yapılan liman yatırımları bizlere şunu gösteriyor, Orta Koridor'un ve Kuzey Güney Koridoru'nun kesişiminde bulunan Marmara Bölgesi ve İstanbul, dünya ticaretinin odak şehri olacak ve Boğazlar'dan geçen yük miktarı her yıl artacak. Kanal İstanbul'un tamamlanmasıyla Marmara Bölgesi, limanları, lojistik bölgeleri, demiryolu bağlantıları, Marmaray ve büyüyen endüstrisi ile Avrasya'nın merkezi olacak. İstanbul kuzeyi ise Kanal İstanbul, İstanbul Havalimanı, ticari limanları, Kuzey Marmara Otoyolu ile demir yolu bağlantıları ve lojistik üsleriyle dünyanın en önemli lojistik merkezi haline gelecek."

 Adil Karaismailoğlu

Dünya ticaretinin kavşak noktası olacak Marmara Bölgesini çepeçevre saran çok modlu ulaşım ağını tamamlama noktasına geldiklerini aktaran Karaismailoğlu, Marmara Otoyol Ringi ile etkileşim halinde olan, sanayi ve ticaretin yüzde 65'inin gerçekleştiği, nüfusun yüzde 37'sini barındıran 9 ili birbirine bağlayacağını belirtti.

Yolların, kalkınmanın, ilerlemenin, üretim, istihdam, ticaret, kültür ve medeniyetin önemli ölçütlerinden olduğunu ifade eden Karaismailoğlu, "Günlük kısır tartışmalardan, dedikodu, ihmal ve suiistimallerden, yapıcı olmayan, yıkıcı üslupsuz eleştirilerden uzak, inançla, azimle, gayretle, millet ve memleket sevdası ile yolumuza, işimize ve aşımıza dört elle sarılacağız." şeklinde konuştu.

Kanal İstanbul yakında başlıyor!