AFAD: Kevenli TOKİ evleri öğretmenlerin kullanımında!

AFAD: Kevenli TOKİ evleri öğretmenlerin kullanımında!

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) "Bugüne kadar Van Depremi için, acil yardım ödenekleri dahil olmak üzere, gönderilen insani yardım malzemelerinin toplam maliyeti 424 milyon TLdir" dedi

 

Başbakanlık Basın Merkezinin internet sitesinde yer alan AFAD açıklamasında, şunlar kaydedildi:

"Depremzede vatandaşlarımızın kışı sıcak bir ortamda geçirmelerini sağlamak amacıyla başlattığımız çalışmalar yoğun bir şekilde sürmektedir. Bu çerçevede bugüne kadar 29 bin 47 depremzede vatandaşımız, deprem bölgesinden nakledilerek kamu tesislerine yerleştirilmiş olup, ihtiyaçları devletimiz tarafından karşılanmaktadır. Kendi imkanları ile çeşitli illerimize giden depremzede vatandaşlarımızın ilgili valiliklere müracaatı sonucu, barınma hizmeti verilenlerle birlikte bu rakam 35 bini aşmaktadır. Üretim siparişi verilen 27 bin 20 konteynerin 13 bin 717 adedi bölgeye ulaştırılmış olup, yaklaşık 10 bine yakını kurulmuştur. Konteynerler, öncelikli olarak konutları yıkık ve oturulamaz olan vatandaşlarımızın barınmaları için tahsis edilmiştir. Van Merkezde 19, Ercişte 3 yerleşim yeri, konteyner alanı olarak belirlenmiştir. Van ve Erciş mahalle muhtarları için 70 adet ofis konteyneri yaptırılmaktadır. Muhtar Çalışma Ofisi olarak kullanılmak üzere planlanan konteynerlerin 38 adedi teslim edilmiştir."

"Örnek Köy Projesi kapsamında 3 köy için ihale süreci devam etmektedir"

Deprem bölgesindeki kamu binaları ile ilgili kesin hasar tespit çalışmalarının tamamlandığı ve ilgili kurumların hasar gören binalarının yapımı konusunda harekete geçtikleri ifade edilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

"Van Merkez köyleri ile Erciş Merkez ve köylerinde kesin hasar tespit çalışmaları bitirilerek listeler askıya çıkartılmıştır. Van Merkez ve köylerinde  TOKİ  tarafından yapılan bin 708 konutun depremzede vatandaşlarımıza teslim süreci başlamıştır. Van Ercişte yapımı devam eden 544 konutun ise Ağustos 2012 tarihinde teslim edilmesi planlanmaktadır. Ayrıca TOKİ tarafından Kevenlide yapılmış olan konutların 50si öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kalıcı konutlar için 3 bin konutun temeli atılmış, 12 bin konutun yapımı için ise çalışmalara başlanmıştır. Hak sahibi vatandaşlarımız için inşa edilecek kalıcı konutların Ağustos 2012 sonundan itibaren teslim edilmesi planlanmaktadır. Köylerde de konut yapımına yönelik arsa tespit ve projelendirme çalışmaları devam etmektedir. Bu kapsamda ilk etapta tamamen yıkılmış köylerde belirlenecek toplu yeni alanlarda müstakil köy konutları ihaleleri yapılacaktır. Örnek Köy Projesi kapsamında 3 köy için ihale süreci devam etmektedir."

"Toplam 81 milyon 611 bin TL acil yardım ödeneği gönderildi"

Açıklamada, deprem bölgesindeki ihtiyaçların karşılanması için Van Valiliği, bakanlıklar, sosyal tesislere yerleştirilenler için ilgili valiliklere, üniversite ve diğer kurumlara AFAD ve Başbakanlık kaynaklarından toplam 81 milyon 611 bin TL acil yardım ödeneği gönderildiği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Başbakanımız sayın Recep Tayyip Erdoğanın talimatlarıyla başlatılan yardım kampanyaları kapsamında; Başbakanlık hesaplarında 178 milyon 500 bin TL, Diyanet İşleri Başkanlığı yardım hesaplarında 16 milyon 600 bin TL ve Kızılay yardım hesaplarında 64 milyon 100 bin TL olmak üzere, toplam 259 milyon 200 bin TL nakdi yardım toplanmıştır. Bugüne kadar Van Depremi için, acil yardım ödenekleri dahil olmak üzere gönderilen insani yardım malzemelerinin toplam maliyeti 424 milyon TLdir.

Vana 76 bin 802 adet çadır gönderilmiş olup, depremzede vatandaşlarımıza dağıtımı yapılmıştır. Van merkez ve Erciş ilçesinde kurulan toplam 13 çadırkentte yaklaşık 16 bin 776 vatandaşımız barındırılmaktadır. Çadırkentlerde 3 öğün sıcak yemek, içme suyu, ısıtıcı, sıcak su, tuvalet ve duş imkanları sağlanmış olup, sosyal mekanlar, okul öncesi eğitim, sağlık, dini ve psikolojik destek hizmetleri verilmektedir. Ercişte kurulan 8 aşevinde günlük ortalama 81 bin öğün, Vanda kurulan 3 merkez aşevinde günlük ortalama 60 bin öğün sıcak yemek dağıtımı yapılmaktadır. Ayrıca yemek firmalarından temin edilen 72 bin öğün yemek, günlük olarak 35 okulda vatandaşlarımıza dağıtılmaktadır."

"Yaklaşık 100 bin tonun üzerinde kömür"

AFAD açıklamasında, bugüne kadar Van Merkez, Erciş ve köylerde yaklaşık 100 bin tonun üzerinde kömür dağıtıldığı, bin tır ve kamyon ile insani yardım malzemesi gönderildiği bildirildi. Vatandaşlara toplam 248 bin adet gıda paketi verildiği de ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Gıda, kumanya ve diğer tüketim malzemelerinin sevki devam etmektedir. Depremzede vatandaşlarımıza gelen yardımların daha koordineli ve düzenli bir şekilde dağıtılması amacıyla, bin 300 metrekarelik alanda 30 kişilik bir ekip ile hizmet veren bir giyim market oluşturulmuştur. Bugüne kadar çadırkentler başta olmak üzere, yaklaşık 6 bin ailenin 43 binden fazla ferdi giyim ihtiyacını buradan karşılamıştır. Başkanlığımız ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca yaptırılan 3 bin 498 adet çadır ahırın tamamı bölgeye gönderilmiş olup, kurulumları tamamlanmıştır. Yapılan değerlendirmelerimiz çerçevesinde; AFAD tarafından Van ili ve köyleri ile Erciş ilçesi ve köyleri için Genel Hayata Etkililik kararı alınmıştır. Bu kararla, afetzede vatandaşlarımıza ilgili mevzuattan doğan yardım ve kolaylıklar sağlanmıştır."

AA