Ağustos ayında ziyaretçi sayısı yüzde 38 azaldı!

Ağustos ayında ziyaretçi sayısı yüzde 38 azaldı!Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre, ağustos aymda Türkiye’yi 3 milyon 183 bin yabancı ziyaret etti. Oysa geçen yılın aynı ayında ziyaretçi sayısı 5 milyon 131 bin olmuştu


Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre, ağustos aymda Türkiye’yi 3 milyon 183 bin yabancı ziyaret etti. Oysa geçen yılın aynı ayında ziyaretçi sayısı 5 milyon 131 bin olmuştu. Buna göre ağustos ayında ülkemizi geçen yıldan yüzde 38 daha az yabancı ziyaret etti. Bu da çok büyük bir düşüşü ifade ediyor.

Yabana ziyaretçi sayısı yılbaşından bu yana sürekli geçen yılın altında kalıyor. Ancak yılın ilk aylarında daha hafif olan bu düşüş son aylarda iyice derinleşti. Bu da ilk sekiz aydaki ziyaretçi sayısının geçen yılın aym döneminden yüzde 31,8 daha düşük olmasına yol açtı.

 

Yabancı ziyaretçi sayısındaki düşüşün birkaç nedeni var. Birincisi, geçen yılın ortalarından itibaren Türkiye’de terörün yeniden tırmanması yüzünden güvenlik endişesine kapılan yabancılar artık ülkemize pek gelmek istemiyor. İkincisi, geçen yılın sonlarında başlayan siyasi kriz yüzünden Rusya'nın uyguladığı yaptırımlar nedeniyle bu ülkeden gelen ziyaretçi sayısı yere çakıldı. Rusya turizmde en önemli pazarlarımız arasında yer aldığından bu da bizi çok olumsuz etkiledi. 15 Temmuz sonrasında Rusya ile ilişkiler yumuşamaya başlasa da bu ülkeden gelen ziyaretçi sayısındaki düşüş hala sürüyor. Bunlara ek olarak, son dönemde küresel ekonomide işlerin pek iyi olmaması da turizmde talebi düşürmüş olabilir.


Ziyaretçi sayısındaki düşüş yüzünden turizm geliri yılın ilk yarısında geçen yılın yüzde 28,2 altında kalmıştı. Öyle görünüyor ki bu düşüş ikinci yarıyılda da sürecek. İşin kötüsü, turizm gelirindeki bu düşüş cari açığı da olumsuz etkileyecek.


Ekonomist