Ahlat'ta Cumhurbaşkanlığı Sarayı tartışması!

Ahlat'ta Cumhurbaşkanlığı Sarayı tartışması! Ahlat'ta Cumhurbaşkanlığı Sarayı tartışması!

Bitlis Ahlat’ta, Van Gölü kıyısında Cumhurbaşkanlığı Sarayı yapılmasıyla ilgili eleştiriler devam ediyor. Bölge halkı saray istemediklerini belirtti ve istihdamın artırılmasını talep etti...


Bitlis Ahlat’ta saray yapılmasına bölge halkı tepki gösterdi. Vatandaşlar, “Saray değil, fabrika yapın” dedi. Tüm ülkeyi etki altına alan bir ekonomik kriz döneminde saraya harcama yapılmasını eleştiren Ahlatlı Nejat Eriş, “Ahlat tarım bölgesi olmasına rağmen, tarım üreticisi borcun altında ezilirken saray yapılması olacak iş değil. İnsanlar işsiz, istihdam sağlayın. Memleket saray kaynıyor” şeklinde konuştu. 

Cumhuriyet Gazetesi'nden Leyla Kılıç'ın haberine göre, TBMM Genel Kurulu’nda, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) iptal ettiği ancak farklı bir teklif içinde Meclis’e getirilen, Bitlis Ahlat’ta, Van Gölü kıyısında Cumhurbaşkanlığı sarayı yapılmasıyla ilgili eleştiriler devam ediyor. AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan’ın “Adliye Sarayı da var. Saray deyince siz ne anlıyorsunuz? Biz milletin evi olarak görüyoruz” sözlerinden sonra bölge halkı saray değil, istihdamın artırılmasını talep ettiklerini dile getirdi. Ahlat’ta tarımla uğraşan Eriş, “Memlekette bu kadar sorun varken, ekonomik kriz varken, millet dar boğazdayken saray yapıyorlar. Ahlat tarım bölgesi olmasına rağmen, tarım üreticisi borcun altında ezilirken saray yapılması olacak iş değil. Saray yapacağınıza fabrika yapın. İnsanlar işsiz, istihdam sağlansın” dedi. Eriş, "Çarho bölgesi bir doğa harikası. Burası millet adına değil, bir şahsın adına değerlendirildi." dedi.

Emekli işçi C.A. da Ahlat Belediyesi’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sarayı için tüm birimlerini kullanmasına ilişkin, “Belediyenin bütün kamyon ve kepçeleri orası için çalışıyor. Belediyenin kendi halkına verdiği hizmet yeterli değil. Kimsenin sesi çıkmıyor. Yapılan sarayın çalışan işçilere istihdam sağlanması dışında bölgeye bir yararı olduğunu düşünmüyorum” dedi. C.A., “Belediyeye söylesek bir köy yolu yapılmıyor. Ama oraya ne düzenlemeler yapıldı. Mera alanı okçuluk faaliyetleri yapılacak diye kapatıldı. Bu alan korucular tarafından içeriye hayvan girmesin diye korunuyor. Hayvanların otlamaları bittiğinde dinlenip su içtikleri dere yatağı da bu alanın içerisinde olduğu için şimdi hayvanlar bunu yapamıyor” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca da konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Karaca açıklamasında, “2019 Ocak’ta bir torba yasayla Ahlat’a saray yapılması için yasal düzenleme yapıldı. Daha sonra iptal edildi. Anayasaya aykırı diye iptal edilen bir düzenlemenin yeniden Meclis’e getirilmesi kabul edilemez. Van Gölü kıyısında rant oluşacak. Milyonlarca vatandaşımız ekonomik krizle uğraşırken bir saray daha yapılmasın dedik. Siyasi partilere çağrımızı yaptık ama vicdanlarının sesini yine duymamayı tercih ettiler” diye konuştu. 

Mustafa Demir: Ahlat'taki Cumhurbaşkanlığı Sarayı tarihi ve milli bir projedir!

TBMM'de 'Ahlat'a Saray' tartışması!