23 / 09 / 2023

Ahmet Arslan'dan İzmir'e 13 ulaşım projesi!

Ahmet Arslan'dan İzmir'e 13 ulaşım projesi!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İzmir'de yapılan ve yapılması planlanan 13 ulaşım projesini anlattı.Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İzmir'e 13 müjdeyle geldi. Menemen-Aliağa Çandarlı otoyolunun önümüzdeki ay temelinin atılacağını açıklayan Bakan Arslan, İZBAN'da seferleri 6 dakikaya indireceklerini söyledi.


Körfez Geçiş Projesi'nde ÇED süreçlerinin bittiğini ve Mart ayından itibaren yapım ihalesine çıkılacağını da müjdeleyen Arslan, bu projelerin Türkiye ekonomisi üzerinde oynanan oyunlara ve yurt dışında olumsuz algı yaratmak isteyenlere "cevap" olduğunu söyledi.İŞTE İZMİR VE EGE İÇİN GÜZEL HABERLER


1-) ÇANDARLI OTOYOLU


Önümüzdeki ay temelini atacağız ve 3 yılda bitirip kullanıma açacağız. İhaleyi IC İçtaş, İtalyan Astaldi ve Kalyon Ortak Grubu kazandı. 1.4 milyar liralık projeyle, Çanakkale'ye ve İzmir'e ulaşım çok daha rahat olacak.


2-) KÖRFEZ GEÇİŞ PROJESİ 


Mart ayına kadar ÇED'i almış olacağız. İmar planı çalışmaları da başlıyor. Çıkacak malzemeyle körfezde bir ada yapılması maddesi planlara işlenecek.


3-) ALAÇATI HAVAALANI


Projeler onaylandı. Bu ay içinde Yap-İşlet-Devret modeliyle ihalesi için YPK'ya gidilecek. En geç Nisan ayında ihaleye çıkılacak.


4-) İZMİR-İSTANBUL OTOYOLU


İzmir'de daha önce bitirdiğimiz 5 kilometreye ek olarak Belkahve Tünelini de bitirince Otogarı, Turgutlu'ya kadar bağlayacağız. 2018 sonunda otoyolun tamamı bitecek.


5-) İZMİR  Ankara  YHT


Afyon ve Polatlı'da inşaat çalışmaları sürüyor. Salihli'de süreç uzadığı için yeni bir ihaleye çıkacağız. Proje 2019 yılı içinde tamamlanacak.


6-) İZBAN 6 DAKİKA


Torbalı'dan Selçuk'a kadar uzatılacak hat 9 Eylül'de bitirilecek. 10 dakika olan sefer sıklığını Nisan ayında sabah ve akşam saatlerinde 6 dakikaya indireceğiz.

Bunun için de  Marmaray  projesindeki 10 tren setini buraya devrediyoruz.


7-) KEMALPAŞA LOJİSTİK KÖY


İkmal ihalesini yaptık ve 20 Aralık'ta işe başlandı. Hedefimiz 2 yıl içinde bitirip yap-işlet-devret modeliyle çalıştırmak.


8-) SABUN CUBELİ TÜNELİ


Son aşamaya gelindi. 8 bin 115 metrelik 2 tüpün 6 bin 605 metresi bitti. Bin 510 metrelik kısmı kaldı. 2018'in ortasında hizmete sokacağız.


9-) İZMİR-ANTALYA OTOYOLU


İzmir-Aydın arası şu an zaten işliyor. Aydın - Denizli otoyolu projesi için YPK kararı bugünlerde çıkacak. Ardından o da yap-işlet- devret modeliyle yapılacak.


10-) BELEVİ TİRE YOLU


İtirazların olması nedeniyle süreç uzadı. Ama önümüzdeki hafta firma sözleşmeyi imzalayıp Mart ayı içinde bölünmüş yolun inşaatına başlayacak.


11-) ÇANDARLI LİMANI


Çandarlı limanının üst yapısının ihalesine çıkılmasında son aşamaya geldik. Dünyanın bir çok ülkesinden yatırımcıların yoğun ilgisi var. Onu da sonuçlandıracağız.


12-) ADNAN MENDERES HAVAALANI


Hangarların yenilenmesi, apronların inşası için ihale yapıldı, çalışmalar da başladı. Buzlanmaya karşı uçakları koruyan sistemi de kuruyoruz.


13-) LİMAN ESNAFINA MÜJDE


İzmir Alsancak Limanı içerisinde kiracılarımız var. 2016 içerisinde ücretleri yüzde 50 düşürmüştük. Onun da çözümünü getirdik. İlave olarak yüzde 20-40 arası indirim yaparak ortalama yüzde 70 indirim yapmış olduk.Bakan Arslan, AK Parti  İzmir  İl Başkanlığı'ndaki toplantıda bazı ilçe belediyeleri ile sivil toplum örgütlerinin Körfez Geçiş Projesi'ne karşı çıktığını hatırlatarak, "Konak Tüneli için yola çıktığımızda da 'Ne gerek var israf' diyorlardı. Tünel açıldı. Şimdi milyonlarca İzmirli kullanıyor. Bunlar yetmez, İzmirli için bir Körfez Geçiş Projesi şart dedik. Ona da hayır diyenler var. Hayır demiş olmak için hayır diyorlar. Hayır diyerek İzmirlinin hayatını kolaylaştıramazsınız. Körfez Geçiş Projesiyle İzmirlinin hayatı kolaylaşacak" dedi.


Yeni Asır

Geri Dön