15 / 08 / 2022

Ahmet Davutoğlu'ndan Kanal İstanbul projesi açıklaması!

Ahmet Davutoğlu'ndan Kanal İstanbul projesi açıklaması!

Ahmet Davutoğlu, Kanal İstanbul için, "Bu geri döndürülemez bir projedir. Bir kere yaptığınızda, ‘Hata yaptım, geri döneyim' diyemeyeceğiniz bir projedir dedi...İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, şehrin “deprem” ve “mülteci sorunu” ile birlikte en önemli 3 probleminden biri olarak açıkladığı Kanal İstanbul projesiyle ilgili siyasi parti genel başkanlarını bilgilendirdi.

Sözcü'de yer alan habere göre; İmamoğlu, sırasıyla; Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile telekonferans yöntemiyle, Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal'la da Florya'daki Başkanlık Konutu'nda yüz yüze görüştü.

İmamoğlu'nun telekonferans yöntemiyle sunum yaptığı siyasilerden Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, “İstanbul'a Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapmak, çok büyük bir onur ve çok büyük bir sorumluluk. İstanbul hakkında alınacak her karar, her seviyede büyük bir karardır. İstanbul'un korunması, siyasetin bir anayasası olmalı” diye konuştu. 

Kendi başbakanlığı döneminde Kanal İstanbul'la ilgili bir hareket olmadığıı vurgulayan Davutoğlu, göreve geldiğinde ilgili bakanlıklardan konuya ilişkin detaylı bilgiler aldığını belirtti. 

Aldığı brifingler sonucunda Kanal İstanbul için iyi bir fizibilite çalışması ve etki analizi yapılmadığını gördüğüne dikkat çeken Davutoğlu, “Acele bir şekilde gündeme geldiği için bazı sorular sordum ve o bakanlardan bu soruları cevaplamalarını istedim” dedi. 

Kabine üyelerinden aldığı cevapları ve kendi değerlendirmeleriyle ilgili detaylı bilgiler paylaşan Davutoğlu, o dönemde Kanal İstanbul'la ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la da bazı ihtilaflar yaşadıklarını söyledi. 

“BU GERİ DÖNDÜRÜLEMEZ BİR PROJEDİR”

Davutoğlu, Kanal İstanbul'a ilişkin şunları kaydetti: 

-Buradaki bütün verilere katılıyorum. Biraz önce aktarmış olduğunuz veriler, benim de Başbakanlığım döneminde sorduğum ve cevap alamadığım hususlar. Dolayısıyla bu konularda size açık desteğimizin olacağını ifade etmek isterim.

-Sayın Cumhurbaşkanı, bunu şahsi bir proje olarak savunuyordu. Benim ise bu projeye ciddi rezervlerim vardı. Montrö olduğunda hiçbirimiz hayatta değildik, bugün biz, ‘teminat' diyoruz.

-Bugün yapacağınız bir hatada, aynen Musul'u kaybetmemiz, 12 adaları kaybetmemiz gibi yaptığımız bir hatada, bir nesli 100 yıl sonra da etkiler.

-Hatta Cumhurbaşkanı'na da söylemiştim: 500 sonra bile bu olaylardan biri, bu ihtimallerden biri gerçekleşecek olsa, bu geri döndürülemez bir projedir. Bir kere yaptığınızda, ‘Hata yaptım, geri döneyim' diyemeyeceğiniz bir projedir.

-Yaptığın zaman o dengeyi altüst ediyorsunuz. Şunun bilinmesini isterim: Başbakanlığım döneminde bu konuyla ilgili her türlü hassasiyeti gösterdim. Şimdi de gösteririm. İstanbul'un kaderi için vermeyeceğim mücadele yoktur. Sizin raporunuzu almaktan çok büyük memnuniyet duyarım.

Ben de arkadaşlarımızın hazırladığı raporu size gönderirim. İstanbul, bizim her şeyimiz.

İstanbul'un tehditleri Kanal İstanbul ve depremdir!

İBB'den her yönüyle Kanal İstanbul kitabı!