Ahmet Ercan: Kuzey Anadolu kırığına dikkat!

Ahmet Ercan: Kuzey Anadolu kırığına dikkat!

Deprem Bilimci Jeofizik Profesörü Dr. Övgün Ahmet Ercan, "Bundan sonraki beklenti yüzde 52 oranında Kuzey Anadolu kırığı, yüzde 33 Ege Bölgesi. Doğu Anadolu kırığında ise beklenti yüzde 13’tür" dedi...


Malatya Pütürge’de 5,2 büyüklüğünde meydana gelen depremin ardından Deprem Bilimci Jeofizik Profesörü Dr. Övgün Ahmet Ercan, depremle ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Malatya'nın Pütürge ilçesinde 5.2 büyüklüğünde yaşanan depremden sonra Deprem Bilimci Jeofizik Profesörü Dr. Övgün Ahmet Ercan, depremin olası bir İstanbul depremini tetiklemeyeceğini belirtti. Sözcü'den Mustafa Sarıipek'in haberine göre; 2020'de 6.8 ve 7.2 büyüklüğünde depremlerin görülmesinin şaşırtıcı olmayacağına bir kez daha dikkat çekti. Ercan, ileriye yönelik deprem beklentilerine ilişkin, "Bundan sonraki beklenti yüzde 52 oranında Kuzey Anadolu kırığı, yüzde 33 Ege Bölgesi. Doğu Anadolu kırığında ise beklenti yüzde 13’tür" diye konuştu.

“KANDİLLİ İLE AFAD ARASINDA BİR AÇMAZ VAR”

AFAD ve Kandilli Rasathanesi’nin depremin büyüklüğünün farklı açıklamasının insanları çekincede bıraktığına vurgu yapan Ercan, “Her zaman olduğu gibi Kandilli ile AFAD arasında bir açmaz var. Şu var ki deprem 5 kilometre derinliğinde sığ bir depremdir. Bu deprem 6.8 büyüklüğünde Elazığ ve Malatya depreminin Pötürge'deki artçı depremidir. Bu bölgedeki depremlerin yıkıcı olması için 5.5'ten daha büyük olması gerekiyor” şeklinde konuştu. 

İSTANBUL DEPREMİNE DEĞİNDİ

Yaşanan depremin artçılarının olabileceğini de belirten Övgün Ahmet Ercan, depremin, İstanbul depremini tetiklemeyeceğini kaydetti. Ercan, şunları kaydetti: 

- Bölgedeki artçılar 4.5- 4.8'e kadar varabilir. Bunun arkasından 50 yıllık deneyimime bağlı olarak daha büyük bir depremin geleceğini düşünmüyorum. Çok fazla abartılmamalı.

- Hep sorulan soru bu deprem İstanbul depremini etkiler mi? Ne zaman hangi deprem etkilemiş ki bu etkilesin? Özellikle insanların köylerine gittiği bu günlerde ve corona virüsü salgınının bulunduğu dönemde insanları korkutup dışarıya çıkarmasınlar.

- Çünkü dışarıda corona içeride deprem üst üste. Abartılı açıklama yapılmamalı. Bunlar basında yer alınca insanlar ister istemez paniğe kapılıyor. Özellikle rica ediyorum.

YENİ DEPREM BEKLENTİSİNİ AÇIKLADI

2020'de 6.8 ve 7.2 büyüklüğünde depremlerin görülmesinin şaşırtıcı olmayacağına dikkat çeken Prof. Ercan, ileriye dönük deprem tahminlerine ilişkin de konuştu.

Ercan, “Bundan sonraki beklenti yüzde 52 oranında Kuzey Anadolu kırığı, yüzde 33 Ege Bölgesi. Doğu Anadolu kırığında ise beklenti yüzde 13'tür. Adıyaman Çelikhan, Kahramanmaraş, Osmaniye ve Hatay'a kadar olan bölge deprem açısından Doğu Anadolu kırığı boyunca uyarılması gereken yerlerden bir tanesi” dedi.

Feyzi Bingöl'den Malatya depremi açıklaması!