Ahmet Kara konutlara deprem sigortası yapılması konusunda uyardı!

Ahmet Kara konutlara deprem sigortası yapılması konusunda uyardı! Ahmet Kara konutlara deprem sigortası yapılması konusunda uyardı!

Çorum İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), 1-7 Mart günleri arasında kutlanan "Deprem Haftası" etkinlikleri kapsamında bir takım etkinlikler düzenledi. Çorum Valisi Ahmet Kara etkinlikte açıklamalarda bulundu.

Çorum Valiliği önüne kurulan depremlerde kullanılan arama kurtarma araçları ile malzemelerin tanıtım stantları ve çadırlarının açılış töreni yapıldı. Bir hafta sürecek deprem haftasının programının açılış konuşmasını yapan Çorum Valisi Ahmet Kara, deprem haftasının Türkiye'de depremsiz ve depreme dayanıklı konutlar üretecek günlere vesile olacak bir hafta olmasını temenni ederek konuşmasına başladı. 


Erzincanlı okluğu için bir deprem çocuğu olduğunu dile getiren Kara, Türkiye'nin en büyük depreminin 1939 yılında meydana gelen Erzincan depremi olduğunu söyledi. Erzincan depreminde 32 bin vatandaşın hayatını kaybettiğini kaydeden Kara, Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğunu ve Çorum'unda coğrafi olarak bir deprem bölgesi içerisinde yer aldığını ifade etti. Bu kadar deprem yaşamış olan Türkiye'de hala meydana gelen depremlerden ders alınmadığını söyleyen Kara, en son 17 Ağustos 1999 yılında meydana gelen Gölcük depreminde 50 bin kişinin ve 12 Kasım 1999 yılında meydana gelen Düzce depreminde ise 845 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti. Devletin Afetler konusunda çok ciddi önlemler aldığının ve çalışmalar yaptığının altını çizen Kara, "Van depreminde devlet sınavını o kadar çok güzel verdi ki bir sene içerisinde yıkılan Van yeniden yapıldı ve halkın hizmetine sunuldu" dedi. 


Vatandaşı konutlarını Deprem sigortası (DASK) yaptırmaları konusunda uyaran Vali Kara, vatandaşın deprem sigortasını zorunlu yaptırması gereken bir mevzuat olduğunu söyledi. Konuşma sonunda programa katılan protokol üyeleri açılan stant ve çadırları gezdi. 


Çorum İl Afet ve Acil Durum Müdürü Elvan Kaya tarafından AFAD tarafından kullanılan araç ve malzemeler hakkında bilgi verildi. 


Alaca Gündem Gazetesi