Ahmet Nazif Zorlu’nun villası davalık oldu!

Ahmet Nazif Zorlu’nun villası davalık oldu! Ahmet Nazif Zorlu’nun villası davalık oldu!

Koruma Kurulu, Zorlu Holding'in sahibi Ahmet Nazif Zorlu’nun müze yapmak için alıp villa yaptığı tarihi bina için adli ve idari işlem başlatılmasını istedi.

Zorlu Holding sahibi Ahmet Nazif Zorlu’nun Rumelihisarı üstünde 2. grup tescilli tarihi eseri ‘müze yapacağım’ diye alıp kendisine yaptığı havuzlu villa davalık oluyor. Koruma Kurulu villada kaçakların düzeltilmediğini belirterek adli ve idari işlemlerin başlatılmasını istedi.

Zorlu işgal


Zorlu’nun Rumelihisarı üstünde aldığı, Boğaz’ı tepeden gören yeşil alanda yer alan 2. grup tescilli tarihi eseri restore ettirmek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’den (İBB) “müze yapacağım” diye izin aldığını ve kendisine havuzlu villa yaptırdığını 13 Ağustos 2015 tarihli gazetemizin sürmanşetinden duyurmuştuk. Zorlu villanın çevresini de Google Earth’ten bile görünen 2 metre yüksekliğindeki duvarlarla örmüştü.


Haberimizin ardından İBB, Boğaziçi İmar Müdürlüğü, İstanbul 3 Nolu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü ve CHP’li meclis üyeleri harekete geçmişti. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından açılan soruşturma dosyasına ulaşmıştık. Dosyaya göre mescitten şömineye villada çok sayıda kaçak tespit edilmişti. Zorlu 6 ay süre istemiş, koruma kurulu da 3 ay süre vermişti. Süre 27 Şubat 2016’da sona erdi.
Hazal OCAK/Cumhuriyet