Akbük Koyu'nda kaçak yapılar artıyor!

Akbük Koyu'nda kaçak yapılar artıyor!

Tatilcilerin ve lüks teknelerin uğrak noktası olan Akbük Koyu'nda kaçak yapılar artıyor, Geçmişte sadece bir tesisin bulunduğu koyda restoranlar, kiralık bungalov evler, betonarme yazlık binalar doldu...
Akbük Koyundaki tapulu arazisine 12 adet Bungalov ev yaptıktan sonra kaçak olduğu gerekçesi ile İl Özel İdare Müdürlüğü tarafından para cezası kesilen ve evler için yıkım kararı çıkan Manisalı inşaat mühendisi Halil İbrahim Bağcı, "Kendi arazim üzerine ahşaptan bungalov ev yaptık. Evler doğaya uyumlu. Beton kullanmadık. Turizmin gelişmesi için kendi arazim üzerine yaptığım ahşap evler için yıkım kararı çıktı. Akbük Koyu'ndaki yapıların çoğu kaçak. Eğer yıkılacaksa hepsinin de yıkılması gerekir. 


Doğayı koruyarak kullanmanın kime ne zararı var? 

Akbük Koyu'nda sonradan yapılan betonarme binalar da var. Önce bu binaların yıkılması gerekir. Sahil kenarında yapılan ahşap restoranlar olması, buraya tatil için gelen insanlar tuvalet ihtiyacını karşılayabileceği bir alan yok. 

Devlet buradan giriş parası alırken, karşılığında hizmet de vermesi gerekir." dedi. 


İl Özel İdare Genel Sekreter Vekili Veli Çelik ise kaçak yapılara kesinlikle müsaade edilmeyeceğini söyledi. Doğaya uyumlu olmasının Özel Çevre Koruma alanı ve 1. derecede doğal sit alanına yapı yapılacağı anlamına gelmediğini belirten Çelik, "Akbük Koyu'nda 4 adet ruhsatlı alan var. Bunun dışındaki tüm yapılar kaçak. Kaçak yapılar ve bungalov evler için tutanak tutuldu ve gerekli cezalar kesilerek yıkım kararı verildi. Şu anda turizm sezonu olduğu için yıkım sezon sonuna kaldı. Geçen yıl yıkım için ihaleye çıktık, fakat yıkım ihalesine kimse katılmadı. Bu yıl da yapılacak. Eğer ihaleye kimse girmezse, kendi iş makinelerimiz ile yıkımı gerçekleştireceğiz. Eğer doğaya uyumlu turizm yapılacaksa bunun yolu yasal yollardan imar planları yapılarak ruhsatlarının verilmesi ile olur. İskele kaçak, restoranlar kaçak, bungalov evler kaçak.  Özel çevre koruma bölgesi olduğu için Muğla'nın büyükşehir belediyesi statüsüne geçmesinin ardından, büyükşehir belediyesinin ilgi alanına girmiyor. Özel kanunlar ile yönetilen bir alan. Ne kadar ticari alan varsa turizm sezonu sonunda yakılacak." ifadelerini kullandı.