Akkuş Gayrimenkul'den yeni projeler geliyor!

Akkuş Gayrimenkul'den yeni projeler geliyor!

5. projelerine başlayabileceklerini dile getiren Akkuş Grup yönetim kurulu başkanı Abdulkadir Akkuş, Yine Beylikdüzü bölgesinde proje geliştirme çalışmaları yaptığını söyledi.İş hayatı bir valizle İstanbul’a gelişiyle başlayan Abdulkadir Akkuş, şimdi 200 milyon TL'ye yakın ciro yapan şirketler grubunun başında. Dünya gazetesinden İbrahim Ekinci, Akkuş ile şirketini ve MARİŞ faaliyetlerini konuştu. Akkuş Grup yönetim kurulu başkanı Abdulkadir Akkuş, aynı zamanda Mardinli İşadamları Derneği (MARİŞ) Başkanı. İşte Ekinci'nin o yazısı...

Başlıktaki gibi... İş hayatı bir valizle İstanbul’a gelişiyle başlıyor. Şimdi 200 milyon liraya yakın ciro yapan bir şirketler grubunun başında. Grup, tekstil, kimya, inşaat konusunda faaliyet gösteriyor. İşlerinin ağırlığı (yüzde 70’i) tekstilde. Bu sektörde iki şirketi var. En büyüğü Akkuş Tekstil Sanayi. Denim ve örme konfeksiyon yapıyorlar. Mango, Zara gibi zincirlere üretimi var. “İç piyasa yok denecek kadar az” dedi Abdulkadir Akkuş.

Kimya sektöründeki faaliyetleri deterjan üretimi konusunda... İşlerinin yüzde 10’u. Çok fazla büyütmeyi de düşünmüyorlar. Gayrimenkul faaliyetleri İstanbul’da devam ediyor. Beylikdüzü bölgesinde birkaç proje tamamlamışlar. Sıkıntı şartlarında bir yenisine de başlamışlar. Sektördeki konut stoku rakamlarından söz ederken; “Devam edeceğiz ama biraz yavaş gideceğiz. Bazı firmalar şartlara hiç dikkat etmiyor gibi. Üretilmiş veya üretilmekte olan, elinde 15 bin konut olanlar var” dedi.

İlk dükkanı İstanbul Çarşısı'nda açmış


3 sektörde 5 şirketten oluşan grup, İSO İkinci 500’de yer alıyor. Akkuş Tekstil ihracatta sıralamalarda. Hazır giyim ve konfeksiyonda 96. sırada. 2017 ihracat 28.1 milyon dolar ihracat yapmış. Ama biraz geri gidildiğinde, arkasında Mardin’den kalkıp İstanbul’a çalışmaya gelen genç bir adamın portresi beliriyor. Abdulkadir Akkuş o genç işte. Tarih 1988! Arapça bildiği için tercümanlık yapıyor Laleli civarında. Bir dikim atölyesinde çalışıyor. 1991’de İstanbul Çarşısı’nda kendi dükkanını açıyor. Laleli piyasasına çalışıyor. Sonra ne mi yapıyor? İşler büyüdükçe Mardin’den 6 kardeşini daha çağırıyor yanına. 7 kardeş kafa kafaya verip işleri büyütüyorlar. Üretim denimle başlıyor ve hala da ana iş olarak devam ediyor. Tekstildeki iki şirketin (Akkuş Tekstil ve Akkuş Moda) 4 üretim tesisi var. Ambarlı bölgesindeki Regant Kimya tesisi ile birlikte 5 yerde üretim yapıyor. Grupta 700 kişi çalışıyor. Tesislerinin 2’si Mardin OSB’de. Orda çalışanlarının yazde 60’ı kadın... “Mardinli genç kadınlara iş veriyoruz. Para kazanıyorlar, kendilerine güvenleri geliyor, ailelerine katkıda bulunuyorlar. Mardin’de kız çocukları baba eline, koca eline bakmasın diye fabrikalarımızda özellikle kadınlara iş imkanı sağlıyoruz” dedi.

Gayrimenkulde yeni projeye başladı


Gayrimenkulde şimdiye kadar 3 proje tamamlamış, satmış. 4. projede Lübnanlı yatırımcılarla ortak. “100 dairelik bir iş. Küçük olmasına dikkat ediyoruz. Kaba işleri bitti, yüzde 30’unu da sattık. 5’inci projeye de başlarız, devam ederiz ama yavaşlayacağız. Bu şartlarda çok hızlı gitmeyiz” dedi. Yine Beylikdüzü bölgesinde proje geliştirme çalışmaları yaptığını anlattı. Sektördeki sıkıntının talebin üzerinde üretimden kaynaklandığı fikrinde. “Devlet destek veriyor. KDV indirdi, tapu harcı indirdi. Firmalar da dikkat etmeli” dedi.